Ekolojik sol parti geliyor

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile Yeşiller Partisi, ekoloji siyaseti ile sol siyaset değerlerini birlikte taşıyan yeni bir parti çatısı altında birleşecek

01 Kasım 2012, Perşembe 12:23
A A

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden (ÖDP) ayrılan bir grup tarafından kurulan Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile 2008 yılında ikinci kez kurulan Yeşiller Partisi, önümüzdeki 25 Kasım’da yapılacak genel kurul ile yeni bir parti çatısı altında birleşecek.

İsmi 25 Kasım’da yapılacak olan genel kurulda, parti programı ise geniş kitlelerin katılımını sağlamak amacıyla kuruluştan sonraki bir yıl içerisinde belirlenecek olan yeni siyasi parti, ekoloji siyaseti ile sol siyaseti bir araya getirmeyi hedefliyor.

Kurulacak yeni partinin İzmir Koordinasyon Kurulu Üyesi Arif Ali Cangı, yeni partiyle Türkiye’de alışılmış siyasi parti kalıplarını kırmayı amaçladıklarını söyledi. Mevcut siyasi parti yapıları ve Siyasi Partiler Yasası’ndan dolayı çeşitli sıkıntılar olduğunu ifade eden Cangı, şöyle dedi: "Bu sıkıntılardan dolayı partilerin halkla olan bağları zayıflıyor, zamanla da kopuyor.

Bunu aşmak için yeni parti oluşumunda tüm üyelerin karar sürecine katılması için çeşitli düzenlemeler yapacağız. Hatta parti üyesi olmayıp dışardan destek vermek isteyenler için de danışma meclisleri adı altında oluşumlar ile fikrini alacağız. Partide herkes eşit olacak. Parti içinde doğrudan demokrasi kuralları işleyecek ve genel başkan yerine eş sözcülük sistemi kullanılacak.

Solun evrensel değerleri ile yeşil politikaların bir arada olması günümüzün bir gerekliliği. Bu kapsamda Avrupa Yeşiller Partisi başta olmak üzere Avrupa’da bulunan çeşitli muhalif partileri ile iletişim içerisine girerek Türkiye’nin bu konudaki eksikliğini de gidereceğiz."

Partinin kuruluş dilekçesini 26 Kasım günü İçişleri Bakanlığı’na vereceklerini belirten Cangı, dönüşümlü genel merkez, dönüşümlü görev alma gibi yeniliklerin bulunacağı yeni siyasi partinin birçok yeniliği de getireceğini söyledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;