www.posta.com.tr
  • Açılış sayfam yap
  • Üye Girişi
  • Canlı Skor
  • RSS
  • Mobil
  • ALTIN130,4670 %-0,65
  • BIST71738 %0,20
  • EURO3,3615 %-0,70
  • USD3,0650 %-0,33

Ek göstergede 600 puan ayda 372 lira zam demek

Ek gösterge düzenlemesi, geçen yılki toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlandı. Başbakan'ın 'Yapın' talimatıyla ek göstergesi olmayanlara 'ek gösterge', olanlara da 'gösterge artışı' yapılması kararlaştırıldı. Memur ve emeklisi hâlâ bekliyor

Ek göstergede 600 puan ayda 372 lira zam demek
19 Şubat 2013 - 05:00
Yazı Boyutu:
x

1'inci derecedeki öğretmenin ek göstergesinin 3000'den 3600'e çıkması, emekli maaşında '372 lira' artış, ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetliler sınıfında çalışana da zam demek...

Emekli okurların isteklerinin başında ‘ek gösterge’ artışı ve ‘ek gösterge’deki adaletsizliğin giderilmesi geliyor. Ek gösterge yaklaşık 2.5 milyon memuru ve bunlar içinde sayıları 150 bini bulan ‘yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarını’ ilgilendiriyor. Ek göstergenin yükseltilmesi veya değiştirilmesi emeklilere de yansıtılacağından, 2 milyon emekli de dikkate alındığında uygulamanın 4.5-5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Aileleri de dikkate alınırsa bu kez karşımıza yaklaşık 15 milyon kişi çıkıyor. Peki bu kadar kişiyi ilgilendiren ‘ek gösterge’ ne demek, memur ve emeklilerine ne faydası var?..

Her şeyi yükseltiyor

Bir kere her şeyin başında ek gösterge, çalışan memur ve emekli memur açısından ‘ek gelir’ demek. Çünkü memura; eğitim, unvan, kadro derecesi ve hizmet sınıfına göre; yasa ile farklı göstergeler üzerinden ek ödeme yapılıyor. Ek göstergeler aynı zamanda memurun emekli aylığına ve emekli ikramiyesine de yansıtılıyor. Bu nedenle memurlar hep ek göstergesi olan veya ek göstergesi daha yüksek olan kadrolarda ve görevlerde çalışmak istiyor. Ek göstergesi yüksek olan kadrolarda çalışan memur, emsallerine göre daha yüksek ücret alıyor. Emekli olduğunda emekli ikramiyesinde yapıldığı gibi emekli aylığı da yüksek oluyor.

Başbakan da talimat verdi

Geçtiğimiz yıl ilk defa memur ve emekli aylıklarının artış oranı toplu sözleşme görüşmeleriyle belirlendi. Bu görüşmelerde alınan kararların yasalaştırılarak hayata geçirilmesi için Başbakan’ın da talimatları doğrultusunda, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik çalışmalarına başlandı. Çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar ek göstergesi olmayan memurlara ek gösterge getirilmesi ve mevcut ek göstergelerin yükseltilmesini kapsıyor. 1’inci derecedeki öğretmenlerin halen 3000 olan ek göstergesinin yükseltilmesi de söz konusu.

Bir hatta iki kira demek

Şayet 3000 olan ek gösterge 3600’e çıkarılırsa, 1’inci derecede 30 yıl hizmeti olan bir öğretmenin emekli aylığı tam ‘372 TL’ artacak. Öğretmen emeklisi için bu artış gerçekten çok önemli. Bu rakamlar ek göstergesi olmayan memurların ek gösterge, olanların da ek göstergelerinin artırılmasını neden istediğini çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Kolay değil, 372 TL bir aylık kira demek. Hatta bazı illerde iki aylık kira bile olabilir. Çalışan memurlara getirilen ek gösterge veya ek gösterge artışı 2 milyon memur emeklisi için de önemli, çünkü bu artış onların maaşlarına da yansıtılacak.

18 yıldır bekliyorlar

Çalışan memur kadar emekli olan memuru da yakından ilgilendiren ek göstergeler yıllardır değiştirilmiyor. Yani artırılmıyor. Ek göstergeler son olarak 1 Ocak 1995’ten geçerli olmak üzere artırıldı. Yaklaşık 18 yıldır aynı ek gösterge rakamları uygulanıyor.


YORUMLAR

Bu haberle ilgili hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yazan siz olun