Ekvador Wikileaks patronuna kucak açtı

Sızma bilgileri deprem yaratan Wikileaks adlı internet sitesinin kurucusu Julian Assange'a Ekvador kapılarını açtı

Ekvador Wikileaks patronuna kucak açtı

Ekvador, ABD Dışişleri Bakanlığının diplomatik gizli yazışmalarını yayımlayarak dünya gündemine oturan Wikileaks adlı internet sitesinin kurucusu Julian Assange’a kapılarını açtı.

Uluslararası ajansların haberine göre Ekvador Dışişleri Bakan Yardımcısı Kintto Lucas, hiçbir koşul ve güçlük çıkarmadan Assange’a Ekvador’da ikamet hakkı tanımaya hazır olduklarını söyledi.

>> KİM BU DÜNYAYI KARIŞTIRAN ADAM?

Assenge ile yalnızca konuşmanın değil onu dinlemenin de önemli olduğunun altını çizen Lucas, ayrıca Assange’ın ifşaatlarını kendi ülkesinde yapabileceğini ve böylece dost bir ülkede yaşamanın ne olduğunu görebileceğini kaydetti.

Lucas ayrıca, Wikileaks’ın yayımlamaya başladığı 250 binden fazla diplomatik yazışmada ABD diplomatlarının casusluk ifşaatlarının Ekvador hükümetini endişelendirdiğini söyledi.

ABD’nin Irak ve Afganistan ile ilgili gizli belgelerinin ardından, bu kez de Dışişleri Bakanlığı yazışmalarını sızdırarak yayımlayan sitenin kurucusu Assange (39) hakkında, tecavüz ve cinsel sarkıntılık suçlarından uluslararası yakalama kararı çıkarılmıştı. Halen saklanan Assange’ın nerede olduğu bilinmiyor.

Wikileaks’ın yayımladığı Amerikan belgeleri arasında Ekvador’la ilgili henüz açıklanmamış 1621 adet yazışma bulunuyor. Ekvador, 2009 yılı başında 2 Amerikan diplomatını CIA faaliyetleri ve içişlere karışma gerekçeleriyle sınırdışı etmişti.

AA