Elazığ Palu'da karakola saldırı: 1 şehit

Elazığ Palu'da karakola saldırı: 1 şehit

20 Haziran 2010, Pazar 10:22
A A

Elazığ'ın Palu İlçesi'ndeki Arındık Jandarma Karakolu'nu korumakla görevli time, gece geç saatlerde PKK'lı teröristlerce saldırı düzenlendi. Askerlerin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Çatışmanın ardından kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Palu İlçesi'ndeki Arındık ile Hasbeg köyleri arasında bulunan Arındık Jandarma Karakolu'nun çevresinde nöbet tutan time, bugün gece geç saatlerde bir grup PKK'lı terörist tarafından saldırı düzenlendi. Askerlerin bulunduğu mevzilerin yakınlarına kadar sızan teröristler, önce el bombası attı, ardından da uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Silah sesleriyle birlikte bölgeye Palu Jandarma Komando Bölüğü'nden takviye ekipler sevk edildi. Kısa süreli çatışmanın ardından, teröristler gecenin de karanlığından yararlanarak ormanlık alana kaçtı. Açılan ilk ateşte 1 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı. Yaralı asker, ambulansla Elazığ Asker Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Çatışmanın ardından bölgeye takviye birlikler gönderildi. Havanın aydınlanmasıyla birlikte, helikopterlerle töreristlerin kaçış noktalarına özel harekat ekipleri indirildi. Kobra helikopterlerin de havadan destek verdiği geniş çaplı operasyonlar devam ediyor.

ŞEHİDİN BABASI: "20 TANE OĞLUM OLSA 20’SİNİ DE VATAN İÇİN VERİRİM"

Elazığ’ın Palu ilçesinde düzenlenen terörist saldırıda şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Selçuk Gökdağ’ın babası Kemal Gökdağ, "20 tane oğlum olsa 20’sini de vatan için veririm" dedi.

Kocaeli’de Yenişehir Mahallesi Şölen Sokak’taki evlerinde taziyeleri kabul eden şehidin babası Kemal Gökdağ ile annesi Nurten Gökdağ’ı ziyarete gelen yakınları, komşuları ve askeri yetkililer sakinleştirmeye çalışıyor.

Şehidin babası Kemal Gökdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en son dün akşam telefonda konuştuğu oğlu Selçuk Gökdağ’ın kendisine görev için dağa çıktığını ve 2 gün sonra geri döneceğini söylediğini, kendisinin de "Allah yardımcın olsun. Kaderden kaçılmaz" dediğini aktardı.

Sabah evlerinin önünde polis, jandarma ve sağlık ekiplerini görünce çok şaşırdığını ifade eden Gökdağ, "Yanıma gelen komutan oğlumun şehit olduğu haberini verdi. Yıkıldım. Sonra cankurtaranda bana iğne yaptılar" diye konuştu.

Kendisinin yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğunu kaydeden Gökdağ, daha önce en büyük çocuğunu trafik kazasında kaybettiğini, şimdi de en küçük oğlunun şehit olduğu haberini aldığını belirterek, evlat acısının çok ağır olduğunu söyledi.

Şehitlik mertebesinin herkese nasip olmayacak kadar büyük bir makam olduğunu ifade eden Gökdağ, "20 tane oğlum olsa 20’sini de vatan için veririm.

Vatan için benim oğlum ölsün, ona şehit derim, şehit babası olurum, gurur duyarım. O son çocuğumdu. 7 çocuğumun en küçüğüydü. Bunun hayat hikayesi çok farklı, o benim içimde, gizli saklı..." diye konuştu.

Askerlerin iyi bir eğitimden geçirildikten sonra görevlendirilmesi gerektiğini belirten Gökdağ, daha önce oğlunun komutanıyla konuştuğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Üç kurşun atarak oraya gelen askerlerimizi koruyun. Bu şekildeki bütün askerleri koruyun. Sadece benim oğlumu değil. Buralara uzmanları gönderin ya da iyi bir eğitim verdikten sonra çocuklarımızı gönderin. Komutanı da bana ’Çocuğun şu ana kadar senindi, şimdi benim. Askerliğini bitirip göndereceğim" demişti. Ne oldu? Cenazesi geldi oğlumun. Ben acıların adamıyım. Buna kader diyorum acılara
alışığım. Bunun alın yazısı böyleymiş" dedi.

Evine gelen komutanların "oğlunun ayağından vurularak kan kaybından şehit olduğunu" söylediklerini aktaran Gökdağ, şöyle devam etti:
"Ben oğlumun cesedini göreceğim, sarılacağım, bakacağım neresinden vurulmuş? Bakacağım bu yara öldürür mü? Yıkıldım, acı üstüne acı. Kaderi o kadarmış, askerde ölmek varmış. Kadere inanıyorum, Allahıma inanıyorum. Şükürler olsun ki şehit babası etti beni oğlum. Herkese nasip olmaz bu mertebe. İnşallah mahşerde beraber, cennette beraber oluruz. Bebeklik resimleri burada. Daha okulu yeni bitirmişti. Bahçede dut var herkes yedi, ama o yiyemedi bu sene. Duttan yiyemedi. Ben iki kere İzmir’e gittim kendi elimle askere teslim ettim. Kapıda ’Komandolar Hoş Geldiniz’ yazısını görünce gururlandım. Tüylerim diken diken oldu. Komanda olmayı gönüllü istedi.

Usta birliğine Elazığ Palu ilçesi gidince de bugün şehit haberi geldi. Anası bir taraftan, ben bir taraftan yıkıldık. Selçuk bir daha geri gelmeyecek. Kaderi bu kadarmış. Düğün parasını da hazırlamıştım, ama nasip olmadı. Nasip değilmiş ne yapalım. Allah herkese nasip etsin. Bu şehitlik mertebesi... Bir araba altında kalmadı, kurşunla vurulmadı. Komutanının bana şehit olduğunu söylemesi beni biraz teselli etti. Şehit oldu kahramanca öldü benim oğlum. Yattığı yerler nur cennet olsun. 20 yaşında bebekti benim oğlum. Bir daha ben,
annesi, akrabaları göremeyecek artık. Kader böyleymiş."

Bu arada, şehit Jandarma Komando Onbaşı Gökdağ’ın yaklaşık 1,5 aylık asker olduğu için ailesine askerlik fotoğraflarını gönderemediği belirtildi.

DHA - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;