Elektrikler neden kesildi?

Türkiye'yi vuran kesintiler hakkında ilginç açıklamalar geliyor. Peki elektrik ne zaman gelecek?

31 Mart 2015, Salı 12:13
A A

Türkiye, bugüne eletrik kesintisiyle başladı. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere pek çok ilde yaşanan kesintiler, şu an itibarı ile devam ediyor.

Kesinti yaşandığı bildirilen diğer iller şu şekilde: Bursa, Antalya, Kocaeli, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Adana, Adıyaman, Batman, Karaman, Karabük, Mardin, Trabzon, Aydın, Artvin, Edirne, Düzce, Diyarbakır, Kars, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Sinop, Antalya, İzmir, Isparta, Burdur, Bitlis, Yozgat, Kütahya, Sivas, Kayseri, Çanakkale, Konya, Gaziantep, Hatay, Kırşehir, Denizli, Kahramanmaraş, Uşak, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun...

Metro ulaşımının yapılamamasına, trafik ışıklarının çalışmamasına kadar pek çok alanda hayatı olumsuz etkileyen kesintilerin neden kaynalandığı hakkında net bir açıklama bulunmuyor ancak her kafadan bir ses gelmeye başladı.

Konu ile ilgili Boğaziçi Elektrik Dağıtım'dan yapılan açıklamada, kesintinin Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin sisteminde yaşanan bir sorundan kaynaklandığı söylendi. Başabakan Ahmet Davutoğlu ise, "İletim hatlarında sorun olduğunu düşünüyoruz. Her türlü ihtimali araştırıyoruz. Terör saldırısı olabilir mi, onu da araştırıyoruz o yönde araştırmalarımız var. Her türlü ihtimali araştırıyoruz." diyerek, konuya farklı bir boyut katmayı başardı.

Bir diğer ilginç açıklama ise, Elektrik Mühendisleri Odası'ndan geldi. Açıklamada, "elektrik kesintilerinin bazı özel santrallerin 'fiyat düşüklüğü' nedeniyle elektrik satmak istememesinden kaynaklanabileceği" söylendi.

Kesintilerin neden kaynaklandığı halen gizemini korurken, neredeyse tüm Türkiye'yi etkileyen durumun ne zaman giderileceği de belli değil.

...Ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın son dakika açıklamaları... Haberimizin ikinci sayfasında...


Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan açıklamalar

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili şunları söyledi:

"Şu anda Ankara'da Sincan'a Balgat ve şu anda bulunduğumuz TBMM'de dahil olmak üzere bir çok kesime elektrik verilmeye başlandı. Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil.

En önemli noktalardan bir tanesi saat 10:36 itibariyle arızamızın fazla, talebimizin  de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 07:30-08:30'da tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz.

Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından, ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanabilir. Ben birebir sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan her bir saatte bir bu bilgileri size arz edeceğim.

Başbakanımızın terör saldırısı olabilir açıklaması ne kadar büyük bir ihtimal? Bu az mı çok mu ihtimaldir ben bunu söyleyemem. Yani siber bir saldırı mıdır onu da söyleyemem. Bizim merkezlerimiz var, sistemin tamamının gözetildiği merkezlerimiz var. Acaba merkezleri, bölgeleri izole etmediği için mi bunlar oldu? Her bir daire kendi içinde bunu yönetmesi gerekirdi. Bir operasyon hatası mı var, teknik açıdan hata mı var, yoksa siber bir saldırı mı var, bloke olan bir durum mu var, bunların her birisini anlık takip ediyoruz. O kayıtlar hepsi çıkarılacak. Asıl olan bir an önce sistemi ayağa kaldırmak. İstemediğimiz bu durumdan derhal kurtulmak.

Sebebinin kesin bir cümle söylemekten kaçınmam lazım, doğru olmaz."

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;