Elektronik sigara aromaları kanseri tetikliyor

Ege Üniversitesi'nde yapılan ve 2 yıl süren araştırma, elektronik sigaradaki aromaların tümör hücrelerinin artış hızını tetiklediğini ortaya koydu
 

05 Ekim 2017, Perşembe 16:42
A A
Çalışmayla açıklamada bulunan Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Doç. Dr. Görkem Yararbaş, elektronik sigara kullanımının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaygınlaştığını söyledi.

Yaptıkları araştırmada internet üzerinden satın alınan 11 farklı elektronik sigara aromasının hücre grupları üzerinde etkilerini incelediklerini vurgulayan Doç. Dr. Görkem Yararbaş, "Amacımız elektronik sigaranın olası zararlarını öngörebilmek adına kanıt elde etmekti. Çalışmamızın ilk sonuçları bizlere özellikle aroma içeriklerinin dikkate alınması gerektiğini gösteriyor. Aromalar, elektronik sigaraların belki en hoş, sempatik yüzünü oluştursa da verdiği zararlara bakıldığında üzerinde dikkatle durulması gereken, korkulması gereken boyutu olduğunu görüyoruz" dedi.

TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirdikleri araştırmanın sonuçlarıyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Görkem Yararbaş, şöyle konuştu:

YAKINLARIMIZI DA ZEHİRLİYOR

"Elde ettiğimiz bulgular bize elektronik sigaralardaki belirli aromaların, belirli doz aralığında alındığında özellikle solunum yolunda tümör hücrelerinin yayılma ve artış hızını tetiklediğini gösteriyor. Bu tek başına elektronik sigara solüsyonlarının klinik anlamda hangi hastalığı ne derece yaptığını yansıtmaz ama yol gösterici olabilir. Çalışmalarımızın bundan sonraki aşamalarını bu noktada yoğunlaştırdık."

Elektronik sigaranın kullanıcının yakınlarına da zarar verebildiğini anlatan Doç. Dr. Görkem Yararbaş, elektronik sigara sıvılarını içen bir çocuğun ciddi şekilde zehirlenebileceğini kaydetti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;