Elektronik sigaralar sağlığa zararlı mı?

Uzmanlar bağımlıları uyarıyor, sigarayı bırakmak için pek çok kişinin başvurduğu elektronik sigaralar kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırabilir.  

03 Şubat 2017, Cuma 09:03
A A

Uzmanlar her gün gitgide popüler olan elektronik sigaraların (e-sigara) en az diğer tütün ürünleri kadar tehlikeli olabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar, cihazları bir yıl boyunca her gün kullanan 23 kişiyi, sigara içmeyen 19 kişiyle karşılaştırdı. Araştırmaya katılanların tamamı 21-45 yaşları arasındaydı.

JAMA Kardiyoloji bu araştırma sonucunda elektronik sigara kullanıcılarının kalp hastalığına neden olduğu bilinen iki önemli kalp risk faktörü bulgularını daha fazla gösterdiğini gördü.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr. Holly Middlekauf, "E-sigara likidindeki biyoaktif maddelerden biri olan Nikotin, olumsuz fizyolojik etkiler barındırıyor. Bu da kardiyovasküler risk profilinin artmasına neden olabilir."

Likidin içindeki nikotin oksidatif stres hormonu adrenalini artırıyor. Bu da kalbin sempatik aktivitesi yükseltiyor. Bu sebeple en iyisi ne klasik ne de elektronik sigaradan uzak durmak.

Kardiyovasküler hastalıklar (KVH), kalp ve dolaşım sisteminin tüm hastalıklarında kullanılan ve kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalığını kapsayan şemsiye bir terimdir. KVH, İngiltere'deki tüm ölümlerin yüzde 26'sından fazlasına neden oluyor ve bu her yıl 160.000 ölüm, günde 435 veya her üç dakikada bir ölüm anlamına geliyor.