Eller tetikte Suriye nöbeti

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn mıntıkasında çıkan çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar'daki okullarda bugün eğitim ve öğretime ara verildi

09 Kasım 2012, Cuma 15:05
A A

Rasulayn’da, sabaha karşı ordu birlikleriyle Özgür Suriye Ordusu’na bağlı güçler arasında yer yer şiddetli çatışmalar yaşandı. Silah ve top seslerinin Ceylanpınar ilçesinden de duyulduğu olayların ardından ilçe merkezi ve köylerdeki okullarda eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi.

Belediye hoparlörleri ve polis araçlarından vatandaşların sınır bölgesine yaklaşmamaları konusunda uyarı yapıldı.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nin birkaç yüz metre uzağında bulunan Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn İlçesi'nde ordu birlikleri ile muhalifler arasında dün başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı ilçede, vatandaşlar büyük tedirginlik yaşıyor.

ASKER SİPERDE SURİYE’Yİ İZLİYOR

Gün boyu silah seslerinin susmadığı ilçede, ateşlenen mermilerin çıkardığı barut kokusu sınır hattına yakın noktalardan net olarak duyulmaya başlandı. Çatışmaların sınıra çok yakın noktalarda yoğunlaşması üzerine, vatandaşlara bölgeden uzaklaşmaları yönünde çağrılar yapılırken, askerler ise sıfır noktasında ellerinde silahlarıyla siper alarak Suriye’yi izlemeye başladı.

SINIRDA PANİK ANLARI


Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Suriye’nin Resulayn İlçesi’nde, şiddetli çatışmalar sırasında seken kurşunların Türkiye tarafına gelmesi, sınır hattında gelişmeleri izleyen meraklı vatandaşlar arasında panik yaşanmasına neden oldu. Öğleden sonra yoğun olarak duyulan silah seslerinden korkan aralarında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaş, başlarını yere eğerek açık alanlardan koşarak uzaklaştı. Yaşanan panik sırasında bazı kişiler yere düşerken, polisler de zırhlı araçlardan sık sık sınır hattından uzak durulması yönünde uyarı anonsları yaptı. Polis uyarılara rağmen dağılmayan vatandaşlara zaman zaman püskürtme amaçlı tazyikli su sıktı.

MUHALİFLER KONTROLÜ ELE GEÇİRDİ İDDİASI


Öte yandan, Resulayn’da dün sabaha karşı başlayan çatışmaların şiddeti saat 15.00 sıralarında azaldı. Silah seslerinin azaldığı ilçede muhaliflerin önemli oranda kontrolü ele geçirdiği iddia edildi. Özgür Suriye Ordusu mensubu olan muhaliflerin, ilçedeki stratejik öneme sahip noktaların önemli kısmını çatışmaların ardından ele geçirdiği ve bu nedenle silah seslerinin azaldığı ileri sürüldü. Saat 15.00’ten itibaren sessizliğin hakim olduğu Resulayn’da, zaman zaman değişik aralıklarla silah sesleri duyuluyor.

SURİYELİLER GERİ DÖNMEYE BAŞLADI

Resulayn’da kontrolün önemli ölçüde muhaliflerin eline geçmesinin ardından, dünden itibaren sınırı geçerek Türkiye’ye gelen Suriyeliler, geldikleri yöntemlerle sınır hattından tekrar ülkelerine dönmeye başladı. Tehlikeye aldırış etmeden tel örgüleri aşarak Suriye’ye gitme çabaları üzerine, polis araçlarından megafon ile ülkelerine dönmek isteyenlerin Ceylanpınar’da bulunan Hudut Kapısı’nı kullanabilecekleri anonsları yapıldı. Polislerin bu anonsunun ardından çok sayıda kişi Hudut Kapısı’nın yanına gitti. Görevliler, Suriye kimliklerini gösterenlerin ülkelerine geçmesine izin verdi.

YARALILAR GELMEYE DEVAM EDİYOR


Öte yandan, çatışmaların şiddetinin azaldığı Resulayn’dan Türkiye’ye yaralılar gelmeye de devam etti. Dünden bu yana 60 kadar yaralının geldiği Resulayn’dan öğleden sonra da 10 civarında yaralı sınırı geçerek Ceylanpınar’a geldi. Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde tedavisi yapılan yaralılardan durumu ağır olanlar Şanlıurfa’ya sevk edilirken, tedavisi tamamlanan bazı yaralı muhaliflerin ise yeniden Suriye’ye gittikleri öğrenildi. Bu arada çatışmalardan dolayı Suriye’den kaçanların Türkiye’ye gelmeye devam ettikleri de görüldü.

TOP ATIŞLARI BAŞLADI

Şiddetli çatışmaların ardından önemli ölçüde muhaliflerin kontrolüne geçtiği ileri sürülen ve yaklaşık 1 saattir silah seslerinin kesildiği Resulayn’da top sesleri duyulmaya başlandı. Saat 16.30 sıralarında Resulayn’a 15 kilometre uzaklıktaki bir bölgede konuşlandığı ileri sürülen ordu birlikleri, ilçe merkezine yönelik top atışı yapmaya başladı. Peş peşe yapılan top atışlarında ordu birliklerinin muhaliflerin bulunduğu alanları hedef aldığı belirtildi. Top atışlarının başlaması, Ceylanpınar’da tedirginliğin de artmasına yol açtı. Güvenlik güçleri, önlem aldığı sınır hattındaki vatandaşların uzaklaşmaları, evlerin de boşaltılması yönünde uyarı anonsları yapıyor.
 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;