Önceki Fotolar

Embriyo yapıştırma başarıyı artırıyor (Tüp bebek son tedavi yöntemleri)

‘Embriyo Yapıştırıcısı’ yöntemi embriyonun rahme yapışarak tutunma şansını artırıyor. Yöntem birkaç başarısız tüp bebek tedavisi geçirmiş ya da 39 yaş üstü anne adayları için öneriliyor

27 Ekim 2017, Cuma 12:13
A A
Nasıl uygulanır?

Nasıl uygulanır?

Uygulanması çok basit. Embriyo glue, embriyo yerleşmesi esnasında rahimde yüksek oranda bulunan ve embriyonun yerleşmesini destekleyen bir protein olan ‘hyaluronan’dan zengin bir içeriğe sahiptir. Rahme transfer edilecek embriyo yaklaşık 30 dakika embriyoglue’da bekletilir. Ardından bu sıvı içinde transfer işlemi gerçekleştirilir.

Ne zaman bu yönteme gerek duyulur?

Ne zaman bu yönteme gerek duyulur?

Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, anne yaşının 39’dan büyük olduğu durumlarda ve yumurta veya sperme bağlı embriyo kalitesinin iyi olmadığı durumlarda kullanılır.

Başarı oranı yüksek mi?

Başarı oranı yüksek mi?

Embriyo glue gebelik oranlarını anlamlı bir şekilde artır. Araştırmalarda, düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını artırmadığı gösterilmiş. Bu yöntemle hamile kalma şansı yaklaşık yüzde 25 oranında artıyor. Bu, yüksek bir oran.

Ne zamandır uygulanıyor?

Ne zamandır uygulanıyor?

Yaklaşık 10 yıldır kullanılıyor ama son yıllarda yapılan detaylı çalışmalarla etkinliği bilimsel olarak da kanıtlandı.

Son 20 yılda neler değişti?

Son 20 yılda neler değişti?

? Günümüzde tüp bebek tedavisi çoğunlukla kariyer gibi gerekçelerle hamileliği erteleyen 40 yaş ve üstü kadınlarda gerçekleştiriliyor.  

? Tüp bebek tedavisindeki başarı oranları 20 yıl önce yüzde 30’lardaydı. Artık bu oran yüzde 60’lara ulaştı. Üstelik eskiden birçok embriyo transferi yapılabiliyordu, günümüzde en fazla 1-2 embriyo transferi olmasına rağmen başarı oranı yüksek. Bu başarıda laboratuvar ortamlarındaki ilerlemenin katkısı çok büyük.

Ayrıca yeni çıkan ilaçlarla tedavinin daha kolay olması, hataların azaltılması, doktorların tecrübelerinin artması tüp bebek tedavisindeki başarı oranını artırdı. Özellikle PGT işleminin (transfer öncesi en sağlıklı embriyoyu seçmek için yapılan genetik tarama) yaygınlaşmasıyla 40 yaş üstü kadınlarda geçmişe oranla gebelik ve sağlıklı bebek dünyaya getirme oranı yükseldi.

Bu arada artık çok daha düşük dozda ilaçlar kullanılıyor. Bu da yan etki riskini aza indirebiliyor. Tedavide kullanılan yeni ilaçlarla en önemli yan etki olan vücutta su birikmesi ve karnın şişmesi daha az görülmeye başlandı.

40 yaş üstü gebelik ne kadar riskli?

40 yaş üstü gebelik ne kadar riskli?

Sakat çocuk doğum oranı ve hamileliğe bağlı komplikasyonlar artabilir. Ancak bunlar çok düşük artışlardır. Günümüzde bilimsel ve iyi bir takiple bunların hemen hepsi önceden tespit edilerek gerekli adımlar atılabiliyor. Üstelik sakat doğumları engellemekte tüp bebeğin rolü çok büyük. Çünkü tüp bebek tedavisinde uygulanan genetik incelemeler sayesinde embriyolar tek tek incelenerek sağlıklı olanlar görülebiliyor. Böylece down sendromu da dahil olmak üzere sakat doğumların önüne geçilebiliyor. Bu da 40 yaş ve üstünde hamile kalmanın çok daha güvenli bir hale geldiğini gösteriyor. YARIN: Rahim Dinlendirme Yöntemi