Emekli komutanlara Özkök'lü sıkıştırma

Emekli Oramiral Özden Örnek, “Darbe günlükleri bana ait değil” demişti. Ancak Ergenekon savcıları, 3'üncü iddianamede, “Hilmi Özkök'ün ifadeleri Örnek'in günlüklerini doğrular nitelikte” saptamasında bulundu

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

ÖZKÖK TANIK

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklerde dört ayrı darbe girişiminin planlandığı öne sürülmüştü. Özden Örnek, bilgisayarından çıktığı öne sürülen günlükler için “Bana ait değil” demişti. Darbe günlükleri 2. ve 3’üncü Ergenekon Davası’na da konu olmuş, Ergenekon savcıları dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün tanık sıfatıyla ifadesini almıştı.

GÜNLÜK SORULACAK

Ergenekon savcıları dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in de sanık sıfatıyla ifade vermesini istemişti. Üç emekli paşanın, Hilmi Özkök’ün yalanlamadığı günlüklerdeki olaylar nedeniyle sorgulanacağı öğrenildi. Dönemin komuta kademesi içinde yer alan Ergenekon sanığı eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’dan ele geçirilen Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun (CÇG) faaliyetlerine ilişkin raporların emekli paşalara ‘darbeye yönelik faaliyetleri gösteren deliller olarak’ sunulacağı bildirildi.

EN ÖNEMLİ KANIT

Ergenekon savcıları, 3. Ergenekon iddianamesinde, Hilmi Özkök’ün ifadeleri için “Özden Örnek ve Mustafa Balbay’dan ele geçirilen günlüklerde yer alan bir kısım hususları doğrular nitelikte olduğu görülmüştür” saptamasında bulundu. Böylece, darbe planlarının en önemli kanıtı olarak gösterilen günlüklerin Özkök tarafından yalanlanmadığı, Özkök’ün anlatımlarının, emekli komutanlar aleyhine kullanılabileceğinin mesajı verildi.

CÇG RAPORLARI

Emekli komutanlara, Hilmi Özkök’ün ifadeleri ve günlükler dışında, Şener Eruygur’dan ele geçirilen CÇG faaliyet raporları da sorulacak. İkinci iddianamede, CÇG’nin eylemleri şöyle anlatılmıştı:

* Hilmi Özkök’ün istifasını isteyen komutanlar tarafından hazırlanmış mektuplarla Özkök’ün baskı altına alınmaya çalışıldığı.

* Emekli generallere mektup gönderildiği.

* Gazete ve televizyon sahiplerine askerin hükümete bakışını sert mesajlarla duyurması için baskı yapıldığı.

* Ergenekon sanıkları gazeteciler İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay’ın talimatı ile Cumhuriyet gazetesinin bu yöndeki haberleri manşetten verdiği.

* Öğrencilerin sokağa dökülmeye çalışıldığı, bu amaçla görüşülen rektörlerden bazılarının hükümet aleyhine sert açıklamalar yaptığı. YÖK eski başkanları Kemal Gürüz ve Kemal Alemdaroğlu’nun bu organizasyonu yaparak “Ordu göreve” pankartlarının açıldığı mitinglerde görüldükleri.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;