Emekli olamayana prim iade

Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için yaş şartını tamamlasa da gereken prim gününü dolduramıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor

08 Mart 2018, Perşembe 08:18
A A

BAŞVURU NEREYE?


Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart var: İlk şart sigortalı bir işte çalışmamak. Bağkurlu olanların da kendi işine devam etmemeleri gerekiyor. İkincisi ise emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl) ve yaş şartını tamamlamış olmak.


DUL EŞ VE YETİMİNE DE...


Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ama yaş ve sigorta yılı şartı dışında primleri eksikse ve tamamlama imkanı hiç yoksa emeklilik için yıllarca yatırılmış primler SGK’dan bir dilekçeyle alınabiliyor. Toplu para hakkı, vefat eden sigortalıların kanuni mirasçılarına da (dul eşi, yetimi ve bakıma muhtaç annebabası) tanınıyor. Bu durumda kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;