Emekli Orgeneral Saltık hayatını kaybetti

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Haydar Saltık 88 yaşında vefat etti

08 Nisan 2011, Cuma 18:20
A A

1. Ordu Komutanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bir süredir GATA  Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören emekli  Orgeneral Haydar Saltık, bugün hayatını kaybetti.

Açıklamada, Emekli Orgeneral Saltık'ın cenazesinin, 11 Nisan Pazartesi  günü öğle vakti Selimiye Camisi'nde düzenlenecek cenaze namazının ardından  Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi.

ÖZGEÇMİŞİ

Emekli Orgeneral Haydar Saltık, 1923 yılında İstanbul'da doğdu. 1940  yılında Kuleli Askeri Lisesinden, 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp  Okulundan mezun oldu. 1943 yılında Topçu Sınıf Okulunu bitirdi. Muhtelif  birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Batarya Komutanlığı ve tabiye öğretmenliği  görevlerinde bulundu. 1952 yılında girdiği Harp Akademisini, 1955 yılında  bitirerek kurmay oldu. 1958 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde,  Washington'da görev yaptı.

1966 yılında Tuğgeneral, 1970'de Tümgeneral, 1974'de Korgeneral ve  1978'de Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile CENTO Eğitim Daire  Başkanlığı, 8'inci Piyade Tugay Komutanlığı, tümgeneral rütbesi ile 3. Ordu  Kurmay Başkanlığı, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı,  Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekat  Başkanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.  Orgeneral rütbesinde Genelkurmay 2. Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, “Devlet  Başkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği”, 1. Ordu Komutanlığı ve  Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptı.

6 Aralık 1983 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Saltık, 30  Ağustos 1985 tarihinde emekli oldu. İngilizce bilen Saltık, evli ve üç çocuk  babasıydı.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;