Emin Arslan serbest bırakıldı

Uyuşturucu işine yardımla suçlanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve 5 emniyet müdürü serbest

Emin Arslan serbest bırakıldı

Türkiye'nin en büyük uyuşturucu operasyonunda tutuklanarak 'uyuşturucu suçunun işlenmesini kolaylaştırmak ve örgüte yardım etmekle' suçlanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, 4. sınıf emniyet müdürleri Mustafa Aral, Murat Nemutlu ile Settar Gürlek, Cengiz Zorlu ve Yakup Budak tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak oy çokluğu ile tahliye edildi.

HAKİM ASAN MUHALEFET ETTİ

Hakim İdris Asan, sanıkların tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verilmesini isteyerek çoğunluğun görüşüne muhalefet ettiğini ifade etti. Hakim Asan, sanıkların suçu işlediklerine dair haklarında kuvvetli suç şüphesini gösteren bulguların varlığı, delil durumu, suçun CMK'nın 100/3. fıkrasında öngörülen suçlardan olması, suçun yasal yaptırımı dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

HAKİM ALP GÜL ÇETİNTAŞ'IN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Hakim Yılmaz Alp ise tutuklu sanıklardan Gül Çetintaş'ın aleyhindeki delil durumu ve tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edilmesini istedi. Bu nedenle Çetintaş'ın tutukluluk halinin devamı yönündeki karara muhalefet etti.

Örgüt liderleri olduğu iddia edilen Habib Kanat, Hüseyin Rıza Işık ile CHP Milletvekili Hakkı Süha Okay'ın kardeşi Mustafa Fehmi Okay'ın da aralarında olduğu 9 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

HANEFİ AVCI TANIK OLARAK DİNLENDİMahkemede tanık olarak dinlenen Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı; 'Emin Arslan'a kefilim' dedikten sonra, "Benim hakkımda bilgi almak için görüştüğüm kişiler hakkında bu mahkemenin hakimi tarafından dinleme kararı verilmiş. Tahkikatı yürütenler, benim açığımı yakalamak adına farklı isimler adı altında dinleme kararı alınmış"

15'i tutuklu 23 sanığın ifadesini tamamlamasının ardından Emin Arslan'ın avukatlarının Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı tanık olarak dinlenmesini istedi. Mahkemenin kabul etmesinin ardından tanık olarak dinlenen Hanefi Avcı, Arslan için "Her şartta zor müşterek bir görevi dürüst ve namuslu bir şekilde yaptığından en ufak bir tereddüdüm olmadı." diye konuştu.

'MUHBİRLERE DESTEK VERMEZSEK BİLGİ VERMEZLER'

Tahkikat aşamasında bazı eksiklikler yapıldığını belirten Avcı, "Özel bir kasıt görünüyor. Muhbir ile emniyet ilişkinin suça yorumlandığını gördüm. Bir bütün olarak bakıldığında suç olarak görülmeyecektir. Normal olan şeylerin suç olarak yorumlandığını gördüm. Tahkikatı yapan Ahmet Bey ile görüştüm. 'Biz bu tahkikatı yaptık. Emin Arslan'ın suçu yoktur' diye söyledi. Muhbirlerin yaşadığı herhangi bir sıkıntı ya da sorunda yardım taleplerini geri çevirmeyiz. Geçmişte verdikleri bilgi ve destek adına ne olduğunu araştırırız. Yardımcı olur insani anlamda yardımcı oluruz. Destek vermezsek onlarda bize bilgi vermez." dedi.

'SAVCIYA BEYANLARIM İDDİANAMEDE FARKLI YORUMLANDI'

Soruşturma aşamasında savcıya verdiği beyanların iddianamede farklı yorumlandığını belirten Avcı, iddianamedeki bazı beyanlarını ise kabul etmedi. Emin Arslan'ın avukatı Zuhal Dönmezer Çakıroğlu, Hanefi Avcı'ya "Arslan ile ilgili "muhbirle olan ilişkisinin sorulması gerekirdi. Kendisine güvenilmediği için bu yollar uygulanmamıştır." diye bir ifade kullanıp kullanmadığını sordu. Avcı ise "İfademde öyle bir şey yok yanlış yorumlandığı kanatindeyim." dedi.

'AÇIĞIMI BULMAK İÇİN YAKINLARIMI DİNLEDİLER'

Avukat Çakıroğlu'nun "Soruşturma aşamasında Emin Arslan'a kefilim dediniz. Bu beyanınızın ardından tahkikatı yapanlar size karşı tepkisi oldu mu" diye sordu. Avcı, açıktan tavırlarını görmediğini belirterek, "Olumsuz bir hava yaratmak amacıyla bana karşı tavır alındı. Benim hakkımda bilgi almak için görüştüğüm kişiler hakkında bu mahkemenin hakimi tarafından dinleme kararı verilmiş. Tahkikatı yürütenler, benim açığımı yakalamak adına farklı isimler adı altında dinleme kararı alınmış. Bunu öğrendim. Şikayetçi oldum" dedi.

Selahattin GÜNDAY İSTANBUL - DHA

3