Emine Erdoğan'a sert eleştiri

Emine Erdoğan'a sert eleştiri

CHP Sözcüsü ve Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Katar’a Başbakanlık’a ait "ATA" uçağı ile gitmesini eleştirdi.

Özyürek, yazılı açıklamasında, "Emine Erdoğan’ın Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife Al Thani’nin kızı Şeyha’nın düğününe "ATA" adlı Başbakanlık uçağı ile gitmesini kınadığını" ifade ederek, şunları kaydetti:

"İşsizliğin ve yoksulluğun büyük boyutlara ulaştığı, iflasların ve hacizlerin birbirini izlediği günümüzde, resmi görevlerde kullanılmak üzere, devlet hazinesinden çıkan paralarla alınan Başbakanlık uçağının şeyh düğünlerine gitmek için kullanılması kabul edilemez.

Yeri geldiğinde ’Yetim hakkı yedirmem’ diyenlerin, Arap şeyhlerinin düğünlerine devlet hazinesinden çıkan paralarla alınan Başbakanlık uçağıyla gitmesi, yetim hakkını babalar gibi yediklerini göstermektedir. Başbakan kendisini Padişah, Sayın eşi de kendisini sultan gibi görmekten vazgeçmeli ve düğünlere Başbakanlık uçağı ve Başbakanlık kaynaklarını kullanarak gitmemelidir."

"TARİFELİ UÇAKLA GİTSİNLER"

CHP'li Kemal Anadol ise, "Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan Katar’a Ata uçağıyla düğüne gitti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki bir soruya, "Eğer referandum olumsuz sonuçlanırsa yeni bir Cumhuriyete uyanacağız dedim. O anlayışın yansımasıdır bu. Türkiye’yi Atatürk’ün Cumhuriyeti olmaktan çıkarıp şeyhlerin emirliği gibi görmek isteyen bir anlayıştır bu. Hepimizin vergileriyle alınan ATA uçağıyla gidilmesi tamamen keyfiliktir.

Gitmek istiyorlarsa tarifeli uçağa binsinler veya ceplerinden özel uçak tutsunlar. Devletin malını israf etmesinler" karşılığını verdi.

Anadol, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’ün ve eşlerinin Suudi Kralı’ndan aldıkları hediyeleri de açıklamalarını istedi.