Emlak vergileri yüzde 50 ile 600 arasında artacak

Emlak Vergisi'nde metrekare birim değerleri belirlendi. Bu yıl inşaat metrekare bedeli yüzde 74 artarken arsa değerindeki artış bazı yerlerde 2 bin kata ulaştı

29 Aralık 2009, Salı 05:00
A A

VATANDAŞ KURBAN OLUYOR

Emlak Vergisi’nde 2010 başından geçerli olacak metrekare birim değerleri belirlendi. Belediyeler 4 yılda bir arsa bedelini belirliyor, daha sonra bu bedellerden Emlak Vergisi’ne esas bina değeri bulunuyor.

Ancak belediyeler daha fazla vergi almak için değerleri yüksek tutuyor. Bu yıl da inşaat metrekare bedeli yüzde 74 arttı. Ancak arsa değerlerindeki artış bazı yerlerde 2 bin kata ulaştı. Bu nedenle Emlak Vergisi de yüzde 50 ile 600 arasında artacak. Belediyeler kazanırken vatandaş kaybedecek.

YÜZDE 200 ARTIŞ OLDU

Emlak Vergisi’nde en son değerleme 2005’te yapıldı. 2006’da bu rakamlar tartışma konusu olunca, değerlerin düzeltilmesi için yeni yasa çıkarıldı. Değerlerde fazla değişiklik olmadı, hatta bazı illerde eski rakamlar daha da artırıldı.

Belediyelerin bu yıl yaptığı tespitlerde artış oranları, İstanbul ve İzmir’de yüzde 200’ü buldu. Ankara’da bazı ilçelerde değer artışı yüzde 20’de tutuldu, bazı ilçelerde ise bu rakam yüzde 100’e yaklaştı. Diğer birçok ilde enflasyonun çok üzerinde değer tespiti yapıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;