Emniyet kemeri tokasına yasak!

2 hafta önce nişanlı bir çiftin emniyet kemeri yerine 'emniyet kemeri tokası' takması sonucu kazada ölmesi üzerine Erzincan Valiliği Türkiye genelinde bir ilki gerçekleştirerek, insan hayatını hiçe sayan bu aparatı yasakladı

29 Kasım 2013, Cuma 13:18
A A

Erzincan'da 17 Kasım günü meydana gelen kazada 31 yaşındaki Ersin Coşgun ve 25 yaşındaki nişanlısı Esra Gerek’in ölmelerinde, emniyet kemeri ikaz sesini kesmek için, kemer yuvasına 'toka' takılmsanının önemli faktör olduğunun ortaya çıkması üzerine Erzincan Valiliği bir genelge yayınlayarak, il genelinde emniyet kemeri tokasının satılmasını ve kullanılmasını yasakladı.

2 AY SONRA EVLENECEKLERDİ


Erzincan-Erzurum karayolunun 13’üncü kilometresinde meydana gelen kazada Ersin Coşgun yönetimindeki otomobil, aşırı hız ve dikkatsizlik sonucu kontrolden çıkmış ve karşı yönden gelen 29 yaşındaki Uğur Özkaya yönetimindeki TIR’ın altına girmişti. Hurda yığınına dönenen otomobilde Ersin Coşgun ile 2 ay sonra evlenmeyi planladığı nişanlısı Esra Gerek, hayatını kaybetmişti. Nişanlı çiftin emniyet kemerlerinin takılı olmadığı ve uyarı sinyali vermemesi için de toka kullanıldığı görülmüştü.

SATILMASI, KULLANILMASI, BULUNDURULMASI YASAK

Genç çiftin hayatlarını kaybetmesinde önemli etken olarak görülen emniyet kemerlerinin ses çıkarmaması için toka takılması valiliği harekete geçirdi. Türkiye genelinde bir ilke imza atan valilik yayınladığı genelgeyle, Erzincan sınırları içinde emniyet kemeri yerine takılan tokanın satılması, kullanılması ve bulundurulmasını yasakladı.

Vali Abdurrahman Akdemir, bu konuda şunları söyledi:

"Bu aparatlar emniyet kilidine takılarak aracın emniyet kemeri kullanımı sinyalini engelliyor. Son dönemde il ve ülke genelinde hatta resmi araçlarda bile sinyali engellemek amacı ile emniyet kemeri yerine bu aparatlar kullanılıyor. Emniyet kemeri kullanımını ortadan kaldırdığı için sürücü ve yolcuların can kayıplarına, ciddi yaralanmalarına sebebiyet veriyor. Bu konuda herhangi bir mevzuat düzenlemesi yok. Valilik olarak bir karar aldık ve bu aparatların il genelinde satışını, kullanılmasını, araçta bulundurulmasını yasakladık. Öncelikle bir bilgilendirme çalışması yapacağız. Arkasında da bu konuda kabahatler kanununa göre idari para cezası uygulamasına geçmiş olacağız. Amacımız insanlarımızı cezalandırmak değil, trafik kazalarının önüne geçmek ve emniyet kemeri kullanma alışkanlığını olumlu yönde etkilemektir."

182 LİRA CEZA

Genelgenin ardından Emniyet Müdür Yardımcısı Alaattin Akbaş ile Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Murat Günay, toka satışı yapan esnafa, toka satışının yasaklandığı hakkında bilgi verdi. Trafik polisleri de sürücüleri toka takmaması konusunda uyardı. Emniyet Müdür Yardımcısı Akbaş, uyarıya rağmen emniyet kemerinin ses çıkarmaması için toka takanlara kabahatlar kanununa göre, 182 lira para cezası kesileceğini bildirdi.

Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;