"En az 3 çocuk yapın"

"En az 3 çocuk yapın"

10 Ekim 2009, Cumartesi 13:10
A A

TÜRYAK Yaşlılık Konseyi tarafından düzenlenen "Uluslararası Örnek Kıdemli Vatandaşlar Kongresi"ne katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan burada bir konuşma yaptı. Erdoğan, yaptığı konuşmada, tartışmalı ‘en az 3 çocuk yapın’ savını yineledi ve dünya nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çekerek, bilimsel verilere göre, Türkiye’nin mevcut genç nüfus avantajını koruyabilmesi için her ailenin en az 3 çocuk yapması gerektiğini, bu sayının 2’ye düşmesi halinde bile bunun, söz konusu avantajda gerileme sebebi olacağını söyledi.

Sözlerine, İstanbul’un, sadece iki kıtayı değil ama halkları, toplumları, farklı medeniyetleri, farklı kültürleri birleştiren, buluşturan, kaynaştıran tüm medeniyet ve kültürlere, kendi öz değerlerini yansıtan bir şehir olduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, Kongre merkezinin İstanbul’a taşınması konusunda bir düşünce birliği oluşması durumunda, Türkiye’nin buna ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu da belirtti.

Dünyadaki her toplumun, yaşlılarına gereken değeri vermek, onlara, hak ettikleri hürmeti göstermek, onlardan ders almak durumunda olduklarını söyleyen Başbakan, tecrübenin önemine de, Nasrettin Hoca’dan verdiği bir örnekle işaret etti:

BANA DAMDAN DÜŞEN BİRİNİ GETİRİN

“.. Nasrettin Hocamızın ifade ettiği gibi, ‘Damdan düşen getirin,’ diyor ya, yani doktor getirin demiyor, damdan düşmüş, bir yerleri kırılmış! ‘Bana doktor getirin’ demiyor, herkes doktor arıyor, ‘Yok, yok’ diyor, ‘Bana, damdan düşen birini getirin’ diyor. Çünkü tecrübe bu kadar önemli."

TECRÜBEMLE SABİTTİR

Yeni nesillerin, yaşlıların hayat tecrübelerine bir yaşam tarzı bina etmesinin, ülke geleceğinin de tartışmasız teminatı olacağını kaydeden Başbakan, “Babamız, anamız yaşlandığı zaman, onarlı kendi başına bırakmayı, varlığımıza saygısızlık olarak görüyorum," diye de, genç nesillere bir uyarıda bulundu.

Yaşlılık döneminin, insanların sevgiye, güler yüze, okşanmaya muhtaç olduğu zaman olduğunu söyleyen Erdoğan, bunun da kendi tecrübesiyle sabit olduğunu aktardı ve şunları kaydetti:

“AK Parti’nin muhafazakar-demokrat kimliğinin altına yatan felsefe işte budur; aile kurumunu korumak, sağlamlaştırmak, geleceğe taşımak, bizim en önemli misyonlarımızdan bir tanesidir."

ÜCRETSİZ TAŞIMA MÜJDESİ

Hükümet olarak yeni bir adım daha attıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşların, devletin, belediyelerin taşıma araçlarından ücretsiz yararlanacağının müjdesinin verdi ve bunun çalışması içerisinde olduklarını duyurdu.

EN AZ 3 ÇOCUK YAPIN; 2 BİLE GERİLEME NEDENİDİR!

“Burası biraz beni ilgilendirdiği için üzerinde durmam lazım," diyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in, 21’inci yüzyılın, yaşlıların yüzyılı olacağını belirttiğini aktardı ve şu anki dünya nüfusunun 10’da 1’ini 60 yaş ve üstü oluştururken, sürekli artan bu rakamın, 2050 yılında 2 milyara ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi. Türkiye’nin ise, mevcut durumda, genç nüfusuyla, dünyada farklı bir konumda bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “İş işten geçmedenö diyerek, vatandaşlara, en az 3 çocuk yapmaları uyarısını yineledi. Erdoğan, bunun, mevcut genç nüfus durumunun korunabilmesi adına yapılması gerektiğini savundu ve bunu, yapılmış olan bilimsel araştırma verilerine dayandırdı. Erdoğan, söz konusu verilere göre çocuk sayısının 2 olmasının bile gerileme nedeni olduğunu kaydetti ve “Nüfusumuz ne kadar artarsa o kadar güçlü olacağız" savında bulundu.

BU DÜNYANIN ORTAKLAŞA OLDUĞUNUN FARKINA VARMALIYIZ

TÜRYAK Başkanı Bora da, kongrenin başında yaptığı konuşmada, dünya barışı, dayanışma ve ortak kaderi kavramanın, başka bir biçimde yaşama düşünce deneyimiyle gerçekleşecek gibi göründüğünü kaydetti ve “Pişmanlıklar artmadan, beklentiler azalmadan, bu dünyanın ortaklaşa bir dünya olduğunun farkına varmalıyız. Siz yaşamış olanlar, sabırla tanışmış olanlar; gereken uyarıları yapacaksınız" diye seslendi. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, 35 ayrı ülkeden, kongreye katılan konuklara birer plaket verdi.

DHA

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;