En büyük dekorasyon hataları! (Daha huzurlu bir ev için 16 öneri)

Son zamanlarda kendinizi mutsuz hissediyor evde olduğunuz süre içerisinde bile yorgunluğunuzu atamıyorsanız, belki de evinizin dekorasyonunu gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. İşte evde daha huzurlu olmanızı sağlayacak ipuçları ve en çok yapılan dekorasyon hataları…  

27 Aralık 2017, Çarşamba 16:03
A A

Işık, oturma odanızın geniş görünmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Odaya yakışan bir avize bulun ve bunu diğer ışıklarla destekleyin

Ev dekorasyonunda halınızın ebatı çok önemli. Mümkün olduğunca odayı doldurması gerekiyor. Böylece hem mobilyalarınız kendini daha iyi gösterebilir hem de oda olduğundan daha büyük görünür. 

Televizyonu pencerenin karşısına, önüne ya da yanına yerleştirmeyin. Onun yerine geniş boş duvarı tercih edin. Bu şekilde televizyon izleme alanınız daha ferah görünecek. 

Minder ve yastıkların gücünü hafe almayın. Mekâna uygun yastıklar, odanızın havasına hava katacaktır.

Eğer odanızda yer varsa, koltuğu duvara yapıştırmaktan vazgeçin. Koltukla duvar arasına mesafe koymak, odanızı geniş gösterecektir.

Koyu renkli mobilyalar yerine nötr renklerdeki mobilyaları tercih edin.

Bir mobilyanın güzel olması, evinize yakışacağı anlamına gelmez. Buna dikkat edin.

Tüm mobilyalarınızın birbiriyle aynı olmasına gerek yok. Farklı ama uyumlu mobilyalar seçin.

Fotoğraflarınızı rasgele koymanız, evinizin duvarlarını çok çirkin gösterir. Fotoğraflarınız birbirine uyumlu çerçeveler içinde olmalı ve düzenli asılmalı.

Mobilyanızın boyutunun odanıza sığması çok önemli. Odanıza büyük gelen koltuk takımlarından kurtulmak ve mekânı daha ferah gösteren mobilyalar almak şart.

Oturma odanızı dizayn ederken fonksiyonelliğini kaybetmesine izin vermeyin. Evde zamanınızın çoğunu orada geçiriyorsunuz ve kullanışlı olması gerekiyor.

Her oturma odasının bir odak noktasına ihtiyacı vardır. Bu bir ışık olabilir, şömine olabilir. Yeter ki, dikkat çeksin ve şık olsun.

Odanızın her yerinin büyük vazolar içinde bitkilerle dolu olmaması gerekiyor. Küçük vazolar tercih edin. Büyük olması gerekenleri ufuk çizgisinin altında kalacak gibi yerleştirin. 

Artık eski moda koltuk örtülerinden vazgeçmeniz gerekiyor. Daha modern ve şık değiştirilebilir yüzeyler tercih edin ve bu yüzeyleri de belirli dönemlerde değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Oturma odanızda tek bir stili takip etmek, mekânı sıkıcı hale getirir. Farklı türleri birleştirin, yaratıcılığınızı kullanın. Emin olun, harika şeyler çıkacak.

Perdelerinizi, mekânı daraltmayacak şekilde asın. Mümkün olduğunca yüksek olmasına dikkat edin.