En iyi 15 Şener Şen performansı

Yavuz Turgul ile 7. beraberliği “Yol Ayrımı”nın vizyona girdiği haftada Şener Şen’in kariyerinin en iyi performanslarını sizler için derledim. 1964’ten günümüze oynadığı 100’ü aşkın filmde, Hüsamettin’den Maho’ya uzanan çeşitli karakterlerle ikonik hale gelmiştir. KEREM AKÇA / akca.kerem@gmail.com  

10 Kasım 2017, Cuma 15:32
A A
Muhsin Kanadıkırık

Muhsin Kanadıkırık

Film: Muhsin Bey Yapım tarihi: 1987 Yönetmen: Yavuz Turgul Değeri: Bilirkişi olarak Ali Nazik’le münasebette bulunan karakter, onun yarı dramatik-yarı komik tiplemelerinin başlangıcı gibidir. Bu açıdan da Şen’in kariyerindeki yeri paha biçilmez ve belirleyicidir.  

Baran

Baran

Film: Eşkıya Yapım tarihi: 1996 Yönetmen: Yavuz Turgul Değeri: Şener Şen’in ilk net dramatik rolüdür. Aynı zamanda da en çok iş yapan filmini duyurmasıyla değerlidir. Göç ve eşkıyalık problemi onun tecrübesi ile etkili hale gelmiştir.  

Haşmet Asilkan

Haşmet Asilkan

Film: Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Yapım tarihi: 1990 Yönetmen: Yavuz Turgul Değeri: Mizahtan drama geçiş yapma açısından Şener Şen’in kilit rollerindendir. Yavuz Turgul ile ikinci birliktelikte Yeşilçam’ın boş aşk filmleri sosyal bir taşlamaya tabi tutulur. Elbette umut hep galip gelecektir.  

Ağa

Ağa

Film: Züğürt Ağa Yapım tarihi: 1985 Yönetmen: Nesli Çölgeçen Değeri: Ülkemizdeki ağalık sistemini hunharca eleştiren sosyal taşlamada Şener Şen de ikonik bir karakter yaratmıştır. Ağanın insanlarla diyaloğu ve ironisi dengeli ve anlamlıdır. Ses tonu ise zihinlerde…  

Kumandan Hüsamettin

Kumandan Hüsamettin

Filmler: Süt Kardeşler, Şaban Oğlu Şaban Yapım tarihi: 1976, 1977 Yönetmen: Ertem Eğilmez Değeri: Şaban ve Ramazan’a çektiren kumandan tiplemesi ses tonundan sakarlıklarına kadar çoktan kült sahneler yarattı bile! Bu başarının müsebbibi ise Şener Şen’di. Halen de ne zaman bu sahneler görsek onun adı anılır.  

İbrahim

İbrahim

Film: Çıplak Vatandaş Yapım tarihi: 1985 Yönetmen: Başar Sabuncu Değeri: Çıplaklıkla fakirliğin alegorisini yapan, ezber bozma derdinde komedi. Elbette Şen’in Kemal Sunal’dan farklı bir boyuta açılmasının en önemli sebeplerinden biri olarak anılabilir. Şöhret sistemi ve medya ahlakının hicvedilmesi değerlidir.  

Belediye Başkanı

Belediye Başkanı

Film: Selamsız Bandosu Yapım tarihi: 1987 Yönetmen: Nesli Çölgeçen Değeri: Şener Şen’in en ciddi rollerinden biridir. Çölgeçen’le beraber oluşturulan ‘bando üzerinden siyasi taşlama’ formülü meselesi olan bir filmi doğurmuştur.  

Mesudiyeli Mesut

Mesudiyeli Mesut

Film: Milyarder Yapım tarihi: 1986 Yönetmen: Kartal Tibet Değeri: Film Renée Clair’in 1931’te çektiği “Le Million”un resmi olmayan yeniden çevrimi olsa da Şener Şen’in dehasıyla akıllardadır. Piyangodan kazandığı parayı yalnız başına almak için her yolu deneyen, ailesine karşı gelen tip unutulmazlar arasında halen!  

Şakir

Şakir

Film: Çiçek Abbas Yapım tarihi: 1982 Yönetmen: Sinan Çetin Değeri: Sinema tarihinin önemli karakterlerinden şoför Şakir, İlyas Salman’a acı çektirmek için doğmuş gibidir. Bu ikilinin ‘masum-ahlaksız ilişkisi’ devreye girmese muhtemelen kariyerleri bu kadar benzersiz olmayabilirdi!  

Badi Ekrem

Badi Ekrem

Filmler: Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor Yapım tarihi: 1975, 1976, 1977, 1978 Yönetmenler: Ertem Eğilmez, Kartal Tibet Değeri: ‘Hababam Sınıfı’ serisinin unutulmaz karakteri, Şener Şen’in komedi filmlerinin aranan yan oyuncusuna dönüşmesini sağladı. Bu açıdan dört filmdeki performans tepeden tırnağa izlenmeye açık!  

Maho Ağa

Maho Ağa

Film: Kibar Feyzo, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Banker Bilo Yönetmen: Atıf Yılmaz, Ertem Eğilmez Yapım tarihi: 1980 Değeri: Oyuncunun bıyıklı ve Anadolu aksanlı dolandırıcı kimliği için çok önemli bir karakterdir. İlyas Salman’ı kandıran karakter unutulmaz arasına da girmiştir. Halen skeçleri izlenmemektir.  

Şener

Şener

Film: Arabesk Yapım tarihi: 1988 Yönetmen: Ertem Eğilmez Değeri: Her sahnede farklı bir kılığa girme ustalığı açısından değerli bir karakterdir. Şener Şen’in olgunluğundan ziyade komedideki dahiliğini öne çıkarır. Gani Müjde’nin sinemaya bu filmle senarist olarak girişi boşuna değildir.  

Nazım

Nazım

Film: Gönül Yarası Yönetmen: Yavuz Turgul Yapım tarihi: 2004 Değeri: Taksi şoförlüğe geçen öğretmenin mücadelesi fazlasıyla dramatik dönüşlerle anlam kazanır. Burada Şener Şen artık olgunlaşmış ve ciddi rollerin üstesinde gelmeye başlamıştır.  

Namuslu

Namuslu

Film: Mutemet Ali Rıza Yönetmen: Ertem Eğilmez Yapım tarihi: 1984 Değeri: Başar Sabuncu’nun senaryosu sosyal komediye yatkın bir tiplemeye yol açmıştır. Şener Şen’in orijinal yaklaşımı da ‘Namuslu’yu nev-i şahsına münhasır bir yere yerleştirir şüphesiz…  

Şener

Şener

Film: Bizim Aile Yönetmen: Engin Orbey Yapım tarihi: 1975 Değeri: Şener Şen’in Halit Akçatepe’den Adile Naşit’e, Tarık Akan’dan Münir Özkul’a uzanan kadroyla çıkış yaptığı ilk film belki de. Elbette ufak girişlerle iş bitirmesi onun sahne kimliğindeki ‘dolandırıcı prototipi’ni değerli hale getirmiştir.