En korkunç balık görüntülendi

Yaşayan fosil olarak adlandırılan korkunç görünümlü balık, Japon araştırmacılar tarafından ilk kez filme alındı

En korkunç balık görüntülendi

Tokyo’daki Iwaki akvaryumundan araştırmacılar, yavru balığa Endonezya açıklarında denizin 161 metre derininde 6 Ekim'de rastlandığını belirtti. 31,5 cm uzunluğunda, deniz mavisi rengindeki "coelacanth" türü balık kayalar arasında yavaşça yüzerken 20 dakika kadar görüntülendi.

Araştırmacılar, yeni dünyaya geldiği sanılan balığı görüntülemek için denizaltında, uzaktan kumanda edilen bir cihaz kullandı. 1938 yılına kadar birçok evrimci zoolog korkunç ve tuhaf görünümlü bu canlının, gövdesindeki iki çiftli yüzgeçleri kullanarak deniz tabanında yürüdüğünü ve deniz-kara hayvanları arasında bir geçiş şekli olduğunu varsayıyordu.

Ancak 1938’de Güney Afrika açıklarında canlı bir "coelacanth" yakalanmasıyla tüm bu iddialar çürüdü. En az 70 milyon yıl önce neslinin tükendiği düşünülen bu canlı türünün üzerinde yapılan incelemeler "coelacanth"ların 400 milyon yıldır hiçbir değişikliğe uğramadığını gösteriyor. Kemiklibalıklar (osteichthyes) sınıfına ait bu balık, bilim çevreleri için geçmişe dönük bir pencere olarak görülüyor.