En önemli 20 insan arasında bir Türk

Avrupa Konseyi'nde açılan sergide, insanlık tarihinin en önemli 20 kişisi arasında bir Türk de var

En önemli 20 insan arasında bir Türk

Strasbourg'daki Avrupa Konseyi'nde (AK) bugün açılan yeni bir sergide insanlık tarihinin en önemli 20 kişisi arasında Evliya Çelebi de gösteriliyor.

Avrupa Konseyi parlamento meclis girişinde sergilenen 21. yy en önemli kişilikleri arasında 'Gutenberg, Leonardo da Vinci, Gandi, Roosvelt, Martin Luther King gibi ünlüler yer alıyor.

Kim seçilecek?

Sergiyi gezenler için serginin ortasında seçim sandığı ve yanında halkın tercih yapması için anket formları bulunuyor ve "Sizce 21. yüzyıl insanlık tarihinde köprü vazifesi gören kimdir?" sorusunun yazılı olduğu formun doldurulup sandığa atılması isteniyor.

AK, North-South Centre, Lisboa kurumları tarafından desteklenen anketin neticesi şimdiden merakla bekleniyor.

İşte o 20 kişi

Evliya Çelebi - Konfüçyus -  Pierre de Coubertin -  Jean Henri Dunant - James William Fulbright -  Mohandas Karamchand Gandhi -  Büyük İskender -  Johannes Gutenberg -  Friedrich von Humboldt -  Martin Luther King Jr. - Ferdinand Magellan -  Marco Polo -  Eleanor Roosevelt -  İbni Rüşd -  Albert Schweitzer -  Leopold Sedar Senghor -  Huda  Shaarawi Rahibe Teresa -  Leonardo da Vinci -  Henrik Arnold Wergeland

Levent Gündüz / DHA - Strasbourg