En pis mikroplar evinizin içinde!

Her gün temas halinde olduğumuz en pis mikroplar aslında hiç ummadığınız yerlerde... 

10 Temmuz 2017, Pazartesi 10:00
A A

Evimiz Evimizdeyken mikrop kapmaya çok daha elverişliyiz ve mikroplardan korunmak adına dışarıda gösterdiğimiz titizliği evimizde göstermiyoruz. Hemen hepimiz dışarıda bir kapı açarken dirsek ya da ayaklarımızla açarken, evde bunu yapmayı düşünmüyoruz bile.

Çamaşır makinesi Öncelikle şu bilgi için kendinizi hazırlayın. 'Çoğu mikrop yıkamada değil, kurutma sırasında ölür.' Aslında siz temiz çamaşırlarınızı makineden toplarken - şayet elleriniz temiz değilse- hem onlara mikrop bulaştırmış, hem çamaşırlardaki mikrobu almış oluyorsunuz. Çözüm ise ellerimizi iyice yıkamakta.

İşyerimiz Mikropların en fazla cirit attığı yerlerden birisi de ofisler. Yapılan birçok araştırma sonucunda ofislerin tam bir mikrop cenneti olduğuna kanaat getirilmiştir. Çalışmaların birinde zararsız bir virüs sabah vakti bir bina girişinin kapısına bulaştırılıyor ve sonra virüsün yayılma hızı izleniyor. Bir diğerinde ise yine işe başlama saatinde bir çalışanın eline bulaştırılıyor. Sonuç iki durumda da hemen hemen aynı: Öğle yemeği saati geldiğinde, virüs her yerde.

Cep telefonu Sürekli elimizdeler. Yürürken, yemek yerken, tuvaletteyken... Bunun yanında bir o kadar da çevremizdeki insanların da rahatlıkla kullanması durumu var. Yapılan araştırmalar da her 6 telefonun 1'inde tehlikeli mikropların olduğunu söylüyor.

Banyo havluları Aslında mutfak için neler dediysek, aynı şeyler banyo için de geçerli. Şayet banyo havlularınızı insanlarla paylaşıyorsanız, havluyla beraber birçok şeyi de paylaşıyorsunuz demektir ki bunlar da mikroplardır.  Çözüm ise çok basit; havlularınız size özel olmalı ve mümkün olduğunca çok yıkamalısınız.

Arabanın koltukları Araba koltukları mikropların namının yürüdüğü güzel mekanlardan birisidir. İşin gerçeği çocuklu ailelerin tuvaletleri, arabalarından daha dezenfekte yerlerdir. Bunun kaynağı ise çocuklarınızın 'kirli' elleridir. Başetmek istiyorsanız meseleye çocuklarınızı steril tutarak başlayacaksınız.

Ofis eşyaları İş gününün sonlarına doğru mikroplar artık her yere yayılmıştır ve olası suçlular belli olmaya başladı. Dokunduğun her şey! Çözüm mü? En basitinden bolca ıslak mendil.

Sırt çantası ve cüzdan Sırt çantalarımız da gün içinde birçok farklı ortamda bulunarak mikropları toplama konusunda başı çekiyor. Bazen yerlerde sürünürken, bazen içinden çıkanlarla bizi şaşırtır. Çözümü ise çantayı kapının dışında bırakmak ya da eve girince askıya takmak.

Ofis tuvaleti Ortak dinlenme odasından sonra, tuvaletler de ofislerde mikroplar için adeta sıcak bir yuva. Korunmak için ise tuvaleti her kullandığımızda ellerimizi iyice yıkayıp, kapıları peçetelerle açmak klasik ama etkili yöntemdir.

Sıvı sabun kabı Sıvı sabunlar sterilize edici ya da dezenfekte edici bir ürün değil, temizlik ürünüdür. Ve temizleyicilerin amacı mikropları öldürmek değil, toplanmalarını engellemektir. Bu kulağa saçma geliyor olabilir ancak yine de tam hijyenin sağlanması için sıvı sabunu kullandıktan sonra sabun kabını ve çubuğunu temizlemek gerekmektedir.

Araba Mikropların ev ile iş arasında taşınmasını sağlayacak en güzel şey arabadır. Hele bir de çocuğunuz varsa ortalık daha da karışır. En iyisi siz arabaya bindiğiniz anda ıslak mendili elden ele dolaştırın.

Dinlenme odası Mikropların dinlenme odasına yayılma süresi 2 saat. Kahve makinesi, buzdolabının kapısı ya da mikrodalga fırın ise mikroplarla buluşabileceğiniz başlıca yerler. 

Bulaşık süngeri Mutfağınızın adeta bir mikrop yuvası olmasının başka bir sebebi de, bulaşık bezi, süngeri gibi bilimum mutfak eşyası. Araştırmalar sonucunda, 8 farklı örneğin % 60'ında gribal enfeksiyona yol açan virüs, 38 örneğin % 32'sinde zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonlarına yol açan MRSA virüsü, % 10'unda tifo ve 2'sinde koli basili örnekleri tespit edildi.  Çözüm ise; mutfak havlusunu her kullanıştan sonra yıkamamız ya da hepimiz için daha kolay yolu, bezi, çamaşır suyu ile lavaboda hızlıca yıkamak olabilir.

Direksiyon, göstergeler, emniyet kemeri Çocukların oturdukları yerler dışında da, arabada sağlığı tehdit edici birçok alan bulunmakta. Bunlardan başlıcaları direksiyon, göstergeler ve emniyet kemeri, kapı koludur. Bu yerleri dezenfekte mendillerle aşağı doğru silerek biraz olsun mikropları uzak tutabilirsiniz.

Mutfak lavabosu Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden birisi; tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken bu miktar lavabonuzda 100.000!

Tuvaletimizin bazı bölgeleri Araştırmalar gösteriyor ki, klozetin sifonunu her çektiğinizde, klozetteki su 2 metreye kadar sıçrıyor. Bu da demek oluyor ki o çevredeki herhangi bir eşyayla temas ediyor. Sonuç olarak mikroplar çevreye yayılıyor. Bu riski en aza indirmek için ise, steril olması gereken malzemeleri (havlu, diş fırçası) belirli bir yükseklikte tutup, diş fırçasının ağzını kapatmak.