Endonezya sallandı

Endonezya'nın Cava adası civarında meydana gelen depremin merkez üssü yakınlarında 6 kişi öldü ve birkaç bina yıkıldı

02 Eylül 2009, Çarşamba 12:27
A A

 

Endonezya Sismoloji Kurumunun depremin merkez üssü olarak açıkladığı Tasikmalaya bölgesinde görgü tanıklarına göre, aralarında belediye başkanının konutunun bulunduğu birkaç binanın yıkıldığı, bir caminin de hasar gördüğü belirtildi.

Şinhua ajansının, Endonezya "Felaket Yönetim Ajansı" sözcüsü Priyadi Kardono’dan aldığı bilgiye göre, depremde 6 kişi hayatını kaybetti.

Depremin merkez üssünün, Batı Cava’nın güneybatısında birkaç üniversiteye ev sahipliği yapan Bandung kentinin yakınlarındaki Tasikmalaya olduğu bildirilirken, başkent Cakarta’da hissedilen depremin başlangıçta 10 saniye sürdüğü, kısa bir aradan sonra yeniden binaları salladığı kaydedildi. Depremde Bandung’daki bazı binalar da hasar gördü.

Merkezi Hawaii’deki Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, depremin büyük tsunami yaratma riski bulunmadığını duyururken, yerel yetkililerin kıyılar için yaptığı tsunami uyarısının yarım saat sonra kaldırıldığı bildirildi.

Bu arada Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, başlangıçta 7,4 olarak verdiği deprem büyüklüğünü 7 olarak düzeltti. Merkez, depremin yerin yaklaşık 50 kilometre altında meydana geldiğini duyurdu.

Endonezya Sismoloji Kurumu ise, depremin büyüklüğünün 7,3 olduğunu açıklamıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;