Endonezya'da şiddetli deprem

Endonezya'da şiddetli deprem

30 Eylül 2009, Çarşamba 15:10
A A

Endonezya’nın Sumatra adasındaki Padang kenti açıklarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde binalar yıkılırken, tsunami alarmı verildi.

Görgü tanıkları, depremde yüzlerce evin yıkıldığını, bazı binalarda yangınların çıktığını, köprülerin tahrip olduğunu, muhtemelen su borularının patlaması yüzünden caddelerin sular altında kaldığını söylediler. Kentte telefon hatlarının da kesildiği, kent sakinlerinin panik içinde evlerinden dışarıya kaçıştığı bildirildi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ile Japonya Meteoroloji kurumu, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland için tsunami alarmı verdi. Depremin geniş bir alanda hissedildiği, komşu Singapur’da da yüksek binaların tahliye edildiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu ise depremin büyüklüğünü 7,9 olarak verdi. Batı Sumatra vilayetinin başkenti olan Padang, dünyanın en aktif fay hatlarından biri üzerinde bulunuyor.

Jeologlar öteden beri, 900 bin nüfusu bulunan Padang’ın günün birinde büyük bir depremle yıkılabileceğini söylüyor. Endonezya meteoroloji kurumu, Padang’ın 50 kilometre açığındaki depremin, 2004’teki büyük tsunamiye yol açan aynı fay hattı üzerinde olduğunu bildirdi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;