Enerji Bakanı zam oranını açıkladı

Bakan Taner Yıldız, elektrik zammıyla vatandaşa yüzde 10 civarında bir rakamın yansıyabileceğini söyledi

03 Eylül 2009, Perşembe 10:50
A A

 

Bakan Taner Yıldız, Ankara Rixos Otel’de Türkiye, Irak ve Suriye çevre ve su bakanlarının Ankara’da bir araya geleceği "Üçlü Bakanlar Toplantısı" öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

1 Ekim tarihinden itibaren yapılacak elektrik tarifelerine ilişkin bir soru üzerine, "enerji sektörünün özellikle kendi ayakları üzerinde yürüyebilmesi, hatta büyüyen Türkiye’de koşabilmesi lazım " diyen Yıldız, Hazineye yük olmadan enerji KİT’lerinin kendi arasında bu alışverişi rahatlıkla yapabilmesi gerektiğini söyledi.

'TETAŞ DEĞİL, TEDAŞ'

TETAŞ’ın EPDK’ya yüzde 21,8’lik bir zam, fiyat düzenlemesi talebinde bulunduğunu hatırlatan Yıldız, nihai tüketiciye, yani vatandaşa, sanayiciye, tüccara, çiftçiye elektrik veren kurumun TETAŞ değil dağıtım şirketi TEDAŞ olduğunu kaydetti.

Söz konusu rakamın bir nihai zam olarak kamuoyunda, yazılı ve görsel basında yansıtılmasının doğru olmadığına dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:"EPDK’nın bugün yapacağı kararla bunu karara bağlayacak, TETAŞ’tan gelen ve gerekçeleri belirtilmiş olan talebi değerlendirecek. Maliyet bazlı bir fiyat uygulamasına bildiğiniz gibi geçilmişti. Çıplak maliyetlere olabildiğince giden ve enerji sektörünün kendi ayakları üzerine yürüyebileceği bir sistem oturtulmuştu. Bununla birlikte ne yapılacak nasıl bir yol haritası izlenecek.. TEDAŞ’tan da teklifini alacak EPDK, bu teklifi aldıktan sonra vatandaşa en son fiyat ayarlaması hangi oranda yansıyacak, bunu belirleyecek. Sistem bu, şu anki süreç bu"

ZAM YÜZDE 10 CİVARINDA

Toptan elektriğe yapılması beklenen zammın nihai tüketiciye nasıl yansıyacağına ilişkin bir soru üzerine Yıldız, TEDAŞ’ın isteyeceği rakamla beraber bunun düzenleneceğini belirterek, bunun yüzde 10’lar civarında olabileceğini söyledi.Buna karar verecek olanın EPDK’nın aldığı tekliflerle beraber değerlendirmesi olacağına işaret eden Yıldız, "ama benim de tahmini sorarsanız nihai tüketiciye vatandaşımıza yüzde 10’lar civarında bir rakam gelebilir" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;