Enerjinin rüzgarı kesildi

Şubat ayında bir karar alarak 2 Kasım 2007'den önce lisans vermediği yatırımcıları rüzgar santralı yarışmasına dahil eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, dava yağmuruna tutuldu

Enerjinin rüzgarı kesildi

2.5 YILDIR KOMİSYON ÖDENİYOR

Enerji Bakanlığı’nın, Türkiye’nin enerji faturasını azaltmak, yerli ve yenilenebilir kaynakların etkinliğini artırmak için rüzgar enerjisinde başlattığı yatırım seferberliği yaya kaldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2 Kasım 2007’den önce yapılan rüzgar santralı lisans başvurularını kabul etmiş ve başvuranlara lisans vermişti. 78 bin megavat rüzgar santralı için EPDK’ya başvuran yatırımcılar, teminat mektuplarına 2.5 yıldır komisyon ödüyor.

ŞUBATTA DİĞERLERİNİ KATTI

Ancak şubat ayında bir karar alan EPDK, 2 Kasım 2007’den önce lisans başvurusunda bulunup, lisans alamayan yatırımcıları rüzgar santralı yarışmasına dahil etti.

2.5 yıldır bekleyen yatırımcılar da bu kararı haksız bularak Danıştay’a başvurdu. Danıştay’ın EPDK’nın tüm lisans başvurularını yarışma sürecine sokmaya yönelik kararının yürütmesini durdurması durumunda, binlerce megavatlık rüzgar santralı projesiyle ilgili süreç tıkanacak.

BU, YATIRIMCILARA EZİYET

Konuyu değerlendiren Rüzgar Enerjisi Santralı Yatırımcıları Derneği Başkanı Selahattin Baysal, yatırımcıların EPDK’nın bütün projeleri aynı kefeye koyması üzerine mahkeme sürecini başlattığını söyledi.

Kararın yatırımcı için eziyet olduğunu söyleyen Baysal, “Bu karar bir yüz karasıdır. Bu yatırım yapan şirketlere eziyettir. ‘Yatırım yapma, para harca, kendini harap et’ demek oluyor. Bu, yatırımcıların akıbetinin ne olacağı belli değil” dedi.

 YILDIZ, KÖKTAŞ'A KIZMIŞTI

Rüzgar yatırımlarının bir türlü tamamlanamaması ve trafo haritası çalışmalarının uzaması nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da çileden çıkmıştı.

Enerji Bakanı Yıldız, 78 bin megavat kurulu güçte santral kurmayı hedefleyen rüzgar yatırımcısının 2 yıldır beklemede olduğunu belirterek, EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve ekibine “Yatırımcılar uzun süredir bekliyor. Tekrar mı işlemlerini yenileyecekler” diye tepki göstermişti.