Enerjisa keçi peşinde

Sabancı Holding Erzurum'da Arkun Barajı'nın inşası sırasında soyu tükenmekte olan çengel boynuzlu dağ keçilerine uydu vericili tasma takıp hareketlerini izleme, böylece projeyi keçileri rahatsız etmeden yürütme kararı aldı

Enerjisa keçi peşinde

1.3 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Sabancı Holding, ortağı Avusturyalı Verbund ile birlikte Enerjisa’ya bu yıl 1.3 milyar dolar yatırım yaparak, Türkiye’nin enerji alanındaki en büyük oyuncularından biri olmayı hedefliyor. Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, holdingin bu yılki hedeflerini değerlendirdikleri basın yemeğinde, özellikle enerji yatırımlarının altını çizdi. Ahmet Dördüncü, bu yatırımların gerçekleştirilmesi sırasında çevre ve doğal hayatın korunmasına özel önem verdiklerini belirtti.

UYDUDAN TAKİP EDECEKLER

Ahmet Dördüncü, doğal hayatı koruma noktasında şu örneği verdi: “Bir hidroelektrik santrali (HES) projemizin bulunduğu yörede, soyu tükenmekte olan bir dağ keçisinin yaşadığını öğrendik. Projenin bu keçileri etkileyebileceği söylendi. Arkadaşlarımız sürü halinde gezen bu keçilere GPRS (uyduyla takip aracı) cihazı takarak, hangi güzergahlarda hareket ettiklerini, doğal yaşamlarına en az nasıl etki edileceğini tespit etmek için harekete geçtiler. Bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz.”

İSPİR VERÇENİK DAĞI'NDA

Dördüncü’nün bahsettiği proje, Erzurum İspir Verçenik Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde yer alan Arkun Barajı projesi. Bu sahada, ender görülen çengel boynuzlu dağ keçisi ile yaban keçisi yaşıyor. Enerjisa, Milli Parklar Müdürlüğü’nün bu saha için hazırladığı yönetim planına uyum doğrultusunda, bir yaban hayatı teknikeri, bir de orman mühendisi istihdam ediyor. Keçilerin izlenmesi için gerekli GPRS tasmaları da alınıp müdürlüğe teslim edilmiş. Şimdi sıra keçilerin peşine düşüp tasmalarını takmakta.

MARAŞ'TA DA YAPILIYOR

Holding benzer bir yaban hayatı koruma projesini de Kahramanmaraş Yamanlı II Barajı’nın bulunduğu Hançerderesi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS) içindeki yaban keçileri için uygulayacak. Ahmet Dördüncü, tüm enerji projelerinde çevre ve yaban hayatı koruyacak önlemleri aldıklarını belirterek, “Zaten buna mecbursunuz. Dünya Bankası kredisi kullanılan bütün projelerde altı ayda bir denetim var. Her şeyi inceliyorlar. Eğer belirli kurallara uymamışsanız kredi dilimlerini serbest bırakmıyorlar” dedi.

DEPREMİN ARTÇI ŞOKLARI AVRUPA'DA

Güler Sabancı, başta Yunanistan olmak üzere bazı Akdeniz ülkelerinde yaşanan sıkıntıları, depremin sonrasında gelen artçı şoklar olarak görüyor. “Yılbaşı mesajımda bu artçı şoklardan bahsettim” diyen Sabancı şöyle devam etti: “Bunu bekliyorduk. Yunanistan’ın durumu epeydir konuşuluyordu bazı piyasalarda. Akdeniz Havzası’ndaki diğer Avrupa ülkelerinde de sorunlar var. Onlara baktığımız zaman bizim durumumuzun kötü olmadığı görülüyor. Yurtdışında hiçbir ülke büyük kamu borçlarını ne zaman ve nasıl bir plan içinde indireceğini söyleyemedi. Biz orta vadeli bir program açıkladık. Bu, onlardan en önemli farkımız ve öngörümüzdür.”

ENERJİDE FRENE BASMADIK

Güler Sabancı ekonomik krize rağmen enerji yatırımlarında frene basmadıklarını belirtti. Güler Sabancı, “Ekonomi yüzde 4 büyürse, enerji tüketimi yüzde 7-7.5 artar. Bunu geçmişte gördük. ‘İlk harekete geçen avantajı’ndan yararlanmak için de hiç frene basmadık” dedi. Dördüncü de Sabancı’nın görüşlerine şu eklemede bulundu: “Türkiye’de geçen yıl kriz olmasa, biz bu seneyi zor geçirecektik. Enerji kıtlığından kriz bizi kurtardı diyebiliriz. Ama biz krize uyup yatırımlarımızı kıssaydık, 2011’den itibaren artan enerji ihtiyacına cevap verecek bir kapasitemiz olmazdı.”

YABANCILAR EN ÇOK DIŞ POLİTAKADAKİ DEĞİŞİMİ SORUYOR

* Güler Sabancı “Yurtdışındaki yabancı işadamları, Türkiye’deki son siyasi gelişmeleri sormuyorlar mı?” şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “Benim gittiğim çevrelerde daha çok Türkiye’nin izlediği dış politikayla ilgili sorular geliyor. ‘Türkiye’nin dış politikasında bir eksen kayması mı var? Komşularıyla ilişkilerinde neler oluyor?’ gibi... Bu sorular ekim, kasım, aralık aylarında tepe yapmıştı, şimdi daha aza indi. Bunun nedenini, bu politikaların anlaşılması, kabul edilmesi olarak görüyorum.”

* “Ben de onların bu sorusuna başka bir soruyla karşılık veriyorum: ‘Türkiye’nin komşularıyla iyi ilişkide olması, ‘sıfır sorun’ politikası yürütmesi neden bu kadar yadırganıyor?’ diyorum. Sizin meslektaşlarınızdan bir Alman bunun nedeni olarak ‘Yeni olduğu, alışık olmadığımız için yadırganıyor’ dedi. Türkiye’nin komşularıyla sıfır sorunlu politika uygulamasının büyük fırsatlar yarattığı açık. Bunu hem yurtdışına gittiğimizde, hem de yurtdışından gelenlerle yaptığımız temaslarda görüyoruz.”

ARTIK MÜTEVAZI BÜYÜME GÖRÜLECEK 

Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, küresel kriz sonrasında bir daha asla geçmişteki dengelere ulaşılamayacağını belirterek, “Artık mütevazı büyümeler görülecek. çıkış uzun sürecek, herkesin dediği bu, hazırlıklı olmamız gerekli” dedi. Sabancı, artık sosyal boyutu da konuşulmaya başlanan işsizliği azaltacak düzeyde büyümelerin görülmesinin de uzunca bir süre alacağını ifade etti.

3