'Enflasyon rakamları yüksek çıkacak'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ekim ayında enflasyon rakamlarının yüksek çıkacağını söyledi

'Enflasyon rakamları yüksek çıkacak'

Manisa'nın Salihli İlçesi'ndeki ‘Kent Ekonomi Ödülleri’ törenine katılan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz konuşmasında farklı mesajlar vermeyeceğini belirterek, Türkiye'de yılın ikinci çeyreğinde toparlanma gördüklerini belirterek, ekonomide birtakım iyileşmeler olduğunu söyledi.

"Şu anda içinden geçtiğimiz krizin başlangıcı, bir bankacılık krizidir" diyen Durmuş Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:  "Bunun yarattığı sorunların reel ekonomiye sıçraması derin oluyor, etkili oluyor. Şu anda yeşil filiz dediğimiz iyileşmelerin kalıcı olup olmadığı konusunda 1-2 ay daha veri toplamamız ve önceki verileri teyit etmemiz gerekir.

1. çeyrekte bankacılık krizi yaşamamıza rağmen, bankalara bir kuruş kamu kaynağı aktarmamıza rağmen bu krizin reel ekonomimizde önemli etkisi oldu. 3. çeyrekte bir daralma öngörüyoruz. Yılın genelinde yüzde 6'dan az olmamak üzere bir daralma öngörülüyor. Dışarıdaki mali sistem bizim buradan gördüğümüz kadar sağlam değil.

2. bir dalga gelirse hükümetlerin ilave tedbir alabilmeleri için kamu desteğine ihtiyacı var. Hükümetler şu anda kamu oyundan aldıkları desteği, bir daha alamayabilirler. Enflasyonun yönü şu anda aşağı yönde. Yüzde 5.5 oranında yıl sonu enflasyonu bekliyoruz. Ekim ayı enflasyonu yarın açıklanacak. Ve yüksek çıkmasını bekliyoruz. Biz çok sık konuşmamalıyız. Konuşursak da az ve öz konuşmalıyız.”

Ekrem ÇAĞLAR/DHA