Engelli istihdam etmeyen kamu yöneticisine ceza

Kamu kurumlarında, mevcut kadrosunun yüzde 3'ü oranında engelli istihdam etme zorunluluğunu yerine getirmeyen yöneticiye ceza geliyor

Engelli istihdam etmeyen kamu yöneticisine ceza

KADRONUN DÖRTTE BİRİ DOLU

Hükümet, engelli istihdamı konusundaki yasal zorunluluğu kamu kurumlarının yerine getirmemesi üzerine düğmeye bastı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Devlet Personel Başkanlığı, kamuda bürokrasi tanımını ve engellilerin durumunu yeniden ortaya koyacak bir tasarı hazırlıyor. Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın da katıldığı tasarıda, engelliler için merkezi sınav sistemi oluşturulması, esnek kadro uygulamasını ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yöneticilere ise yaptırım uygulanması yer alıyor.

10 BİN 357 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Kamu kurumlarına engelli personel alımı için Devlet Personel Başkanlığı yılda üç kez sınav ilanı yapıyor. 2002’den beri 228 kamu kurumunun 3 bin 492 kadrosu için sınav açıldı. Sözleşmeliler de dahil olmak üzere kamu kurumlarında 1 milyon 950 bin 860, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde ise 230 bin 309 personel çalışıyor. Bu durumda kamuda 48 bin 549 engelli kadrosu olması gerekirken sadece 10 bin 357 engelli çalıştırılıyor. Bunların 7 bin 687’si yüzde 40-60 oranında engellilerden oluşuyor.