A. Yavuz Kocaömer

//icdn.posta.com.tr/images/{aspect}/2017/02/01/8186505.a-yavuz-kocaomer.png

Engelli sporcuların malzemeye ihtiyacı var

Pazartesi, 30 Ağustos 2010 - 05:00

Daha önce de yazdık, ama soruna bir çözüm getirilemedi. Özürlüler Yasası’nın 33’üncü maddesine göre; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ülkemizdeki engelli spor kulüplerinin malzemelerini temin etmek mecburiyetinde. Öte yandan, Maliye Bakanlığı’ndan bütçe alınamadığı için, 2005’ten beri yasanın bu hükmü uygulanamıyor. Geçen sene Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak’la birlikte Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) bir fon oluşturmak üzere harekete geçti. Ancak, Ekim ayında yapılan Federasyon Başkanları Toplantısı’nda bazı engelli spor federasyonu başkanları bu işbirliğine karşı çıkarak “Kaynağı bize aktarın” dediler. Maalesef bu kaynağı aktarma imkanı da yine bütçe nedenleriyle olamadı.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

Daha sonra Nisan ayında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, “Malzemeleri temin etmek federasyonumuzun asli görevleri arasındadır” şeklinde spor kulüplerine bir bildirimde bulunarak, ihtiyaçlarını belirtmelerini istedi. Aradan geçen 4 ayda yine maddi imkansızlıklar nedeniyle malzemeler temin edilemedi. Ve özellikle Bedensel Engelliler Spor Kulüpleri’nin bazıları geçtiğimiz sezon zorlandı, bazıları da önümüzdeki yıl, özellikle tekerlekli sandalye basketbol liglerine katılmakta zorlanacak. Son 10 yılda büyük özverilerle kurulan bu kulüplere destek olmak, kendilerinin de belirttiği gibi Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görevidir. Özellikle bedensel engellilerin kullandığı spor sandalyalerinin maliyeti yüksek. Bu yüzden de desteklenmek zorundalar.

Hatırlatma

Bir kez daha buradan başta Sayın Bakan Faruk Nafiz Özak olmak üzere ilgililere hatırlatıyoruz. Bu malzemeler süratle temin edilmediği takdirde, bedensel engelliler sporunda yeni sporcu yetiştirmek ve mevcut kulüplerin varlıklarını muhafaza etmeleri son derece zor olacaktır.

Gençlik hizmetleri

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bu yıl da gençlik hizmetlerine temposunu artırarak devam ediyor. 10-18 Temmuz tarihlerinde İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliklere, çeşitli ülkelerden binlerce genç katıldı. Hafta boyunca gençler keçe, ebru-hat, seramik, cam üfleme ve t-shirt baskısı gibi el sanatları etkinliklerinin yanı sıra, festival alanında kurulan Anadolu Kültür Müzesi’nde gizli kalmış önemli değerlerimizi de görme olanağına kavuştular. Ayrıca Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Kültür Yayınları serisinde çıkardığı ‘Nasrettin Hoca’, ‘Türk Bilim Adamları’, ‘Kurtuluş Destanı’, ‘Atatürk ve Çanakkale Destanı’ gibi kitapların dağıtımına da devam ediyor. Bu bağlamda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile yapılan görüşme sonrasında engelli gençlerimiz ve spor kulüplerimiz de okunması gereken bu güzel kitaplara kavuşacaklar.

Yurt dışında yaşayanlar

Bir başka etkinlik ise şu: Fransa, Belçika ve Hollanda’da yaşayan 350 Türk genci, geçtiğimiz ay 13 gün boyunca milli ve kültürel değerlerimizi, sahip olduğumuz sanatsal ve tarihi sosyal yapıyı tanımaları bakımından İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Afyonkarahisar, Konya ve Ankara’yı ziyaret ederek bilgilendiler. Aslında bu etkinliğin yıllar önce başlaması gerekirdi. O zaman da Avrupa’da yaşayan genç Türk nüfusu anavatanla ilgili bilgilerle donanmış, daha da ülkesine bağlı olarak gelişme olanağını bulabilirdi. Ancak yine de geç kalınmış değil. Umudumuz bu etkinliğin bundan sonra her sene daha da artacak bir şekilde yapılması.

Teşekkürler

Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın, TESYEV ile işbirliği çerçevesinde engelli gençlerimizin de Kuşadası Gençlik Kampı’na birer hafta katılmaları programı bu yıl da devam ediyor. 21 Haziran’da başlayan kamplara, Ağustos sonuna kadar Ankara, Erzincan, Elazığ, Giresun ve Malatya illerinden gelecek genç engelli sporcularımız katılacak. Gençliğe bu kadar önem veren ve bu arada engelli gençlerimizi de unutmayan Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na şükranlarımızı sunuyoruz.

ÇENGELLİ PANO

Evli, 34 yaşında, bir çocuk annesiyim. 2004’te MS hastası olduğum tespit edildi. O gün bugündür bir sağ gözüm, bir sol gözüm görmüyor, ancak tedavi olunca geçiyor. Son geçirdiğim atakla sol gözümü tamamen kaybettim. Sağ gözüm yüzde 50 görüyor. İlaçlarımı alamıyorum, Bağ-Kur’a borcumdan dolayı 11 aydır doktora gidemiyorum. Esnaftım, her şeyimi kaybettim, borcum var. Evime sürekli haciz geliyor. Eşim de astım hastası. İş bulursa çalışıyor. Ev kirasını ödeyemiyoruz. Sosyal Yardımlaşmaya gittim, “Siz Bağ-Kur’lusunuz” dediler. Ne olur yardım edin.

Rumuz: Kader/İzmir

Not: İlgilenen okurlarımız 0212 238 71 91 no’ lu telefondan bilgi alabilir.

Her şey kızım için...

Kızım yüzde 89 engelli. Bir baba olarak senelerdir ona iyi bir yaşam sunmak için çalıştım. Kızımı kurtaracağım diye her yola başvurdum. Ama hep işlerim ters gitti. Göçebeler gibi hep dolaştım. Geçen sene açık kalp ameliyatı oldum, şimdi çalışamıyorum da. Kızım 3 ayda 800 TL maaş alıyor. Allah sebep olanlardan razı olsun. Marmara, Ege bölgelerinde gezip duruyoruz. Korkum şu: Ben ölünce kızım ne olacak? Hayalim 150-200 metrekare içinde eski bir ev almak. Ben o evi tamir ederim. Tapusunu kızımın üzerine yaparım. Benden sonra kızıma kim bakarsa ev onun olur. Gözüm arkada kalmaz. 20-30 bin TL’ye merkezde ufak bir arsa içinde eski bir ev alabiliriz. Ya da prefabrik ev yaparız. Veya böyle eski bir evi olan ömür boyu dualarımıza karşılık bize bağışlarsa annesi ile kızımı oraya yerleştiririm. Allah rızası için yardımlarınızı bekliyoruz. Yardım etmek isteyenler, vakıflar Kütahya Meydan Mahallesi Muhtarı Sayın Tevfik Karaca vasıtasıyla benimle temas kurabilir.

Abdullah S.Cengiz/ Kütahya

Not : İlgilenen okurlar 0212 238 71 91 no’lu telefondan bilgi alabilir.

Bir yudum sevgi

Sevgiye, şefkate muhtaç insanların babası sayın Yavuz Kocaömer. Ben sizin bursiyerinizim ve sizi çok yakından takip ediyorum. Geçen yıl bursiyerler toplantınıza katılmıştım. Gerçekten sizi çok ama çok seviyorum. Sıcak bir ailenin içinde olduğum için kendimi çok şanslı sayıyorum. Elimden geldiğince size olan manevi borcumu ödeyeceğim.

Süleyman Öztoprak /ANTAKYA

suleymanoztoprak02@hotmail.com