Engellilere 'barikat'

Engelliler için düzenlenen moral gecesinde 100 basamaklı salon moralleri bozdu

Engellilere 'barikat'

Bursa'da Pozitif Engelsizler Sanat Topluluğu'nun (PEKSEM) düzenlediği 'Rahmetli de Sollardı' adlı tiyatro oyununu, izlemeye gelen fiziksel engelliler zor anlar yaşadı. Salona girmek için en az 100 basamaktan oluşan merdivenleri ailelerinin ve yardımseverlerin desteğiyle aşan engelliler, "Böyle bir oyun için bundan daha kötü bir salon olamazdı" dediler.

PEKSEM'in, Bursa Valiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü desteği ile gerçekleştirdiği 'Rahmetli de Sollardı' adlı oyun Fethiye Kültür Merkezi'nde dün sahnelendi. Trafik kurallarını ihlal ettiği için ölen ve öbür dünyaya giden 5 kişiyi anlatan engellilerinde rol aldığı 2 perdelik tiyatro oyunu çoğunluğu engellilerden oluşan 550 kişi izledi.

ÖZEL RAMPA VE ASANSÖR YOK

Engellilere moral vermek için Türkiye genelinde sahnelenen oyunu izlemek için gelen fiziksel engelliler, özel rampa ve asansör bulunmaması sonucu oyunun sergileneceği salona 100 basamaktan oluşan merdivenleri, aileleri ve yardım severlerin desteğiyle aşarak girebildiler. İlginç görüntülerin yaşandığı salona giriş sırasında aileleri, "Engellilere moral vermek için düzenlenen bu etkinlikte, moralimiz daha çok bozuldu. Böyle bir oyunun adresi, engellilerin rahatlıkla girip çıkabileceği bir yer olmalıydı. Salona girerken ve çıkarken yaşananlar bizi çok üzdü, engellilerimizin morallerini daha çok bozdu" dediler.

PEKSEM Genel Müdürü Seyfettin Işık, Fethiye Kültür Merkezi'nin fiziksel koşullarını bilmediklerini belirtip, "Üniversiteye ait bir merkezin diğer kurumlara örnek olması ve bu konulara daha duyarlı olması gerekli" dedi. 

DHA