'Engelsiz Ev'ler sergileniyor

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Teknik Bölümler öğrencilerince tasarlanan "Engelsiz Ev" projesi, Göztepe'deki Özgürlük Parkı'nda sergileniyor

a
a
Cumartesi, 21 Ağustos 2010 - 15:36


'Engelsiz Ev'ler sergileniyor

Ev hakkında bilgi veren Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencisi Barış Battal, projenin, görme engelli bireylere daha kaliteli yaşam sağlamayı ve evlerinde karşılaştıkları pek çok engeli ortadan kaldırmayı amaçladığını söyledi.

Evin kapısının anahtarsız olduğunu ve parmak izi ile ses tanıma gibi güvenlik sistemi içerdiğini anlatan Battal, mobilyaların da çarpma sonucu yaralanmayı önlemek amacıyla yuvarlak hatlı hazırlandığını bildirdi.

Mutfak eşyalarının kırılmaz olduğunu, klima, su ve elektrik sistemlerinin sensörlü, tuvaletin de otomatik olarak kendini temizleyecek şekilde tasarlandığını da ifade eden Battal, yatak odasında da kıyafet seçimine yardımcı olması için renk okuyucu sistem uygulandığını kaydetti.

Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi İnci Zaim Gökbay ve 11 öğrenci tarafından tasarlanan 15 metrekarelik "Engelsiz Ev", 27 Ağustosa kadar Göztepe’deki Özgürlük Parkı’nda gezilebilecek. Ev, önümüzdeki günlerde Şişli ve Taksim’de de sergilenecek.

AA