'Er telefonu' ile bit pazarına nur yağacak

TSK'nın düzenlemesine göre er ve erbaşlar, belli şartlarla da olsa kışlada cep telefonu kullanabilecek. Bu kapsamda askerlerin 'akıllı cep' kullanmasına izin verilmeyeceği için, piyasada 100 liraya satılan ya da çoktandır çekmecelerde duran eski telefonlara rağbet artacak

16 Nisan 2015, Perşembe 15:21
A A

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) er ve erbaşların kışlalarda cep telefonu kullanmalarına imkan tanıyan düzenlemesinin, eski model telefon piyasasında 40 milyon liralık pazar yaratması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, erbaş ve erlerin aileleriyle olan iletişimini geliştirmek, moral ve motivasyonu yükseltmek için kışlalarda cep telefonlarının kullanılmasına yönelik çalışması, "akıllı olmayan, çekmecelere kaldırılmış ve modası geçmiş" telefonları yeniden gündeme getirdi.

ESKİ MODEL TELEFONLAR PİYASADA ORTALAMA 100 LİRA


Veri alış-verişi özelliği olmayan eski model telefonlar, piyasada ortalama 100 liraya satılıyor. TSK bünyesinde görev yapan yaklaşık 400 bin er ve erbaşın söz konusu telefonlardan satın alması halinde toplamda 40 milyon liralık yeni bir pazar oluşması öngörülüyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, kriterlere uyan telefonların yurt dışında hala üretildiğini ve genellikle turistler tarafından kullanıldığını söyledi.

BASİT TELEFONLAR PİYASADA SINIRLI SAYIDA


Türkiye’de, satılan telefonların yüzde 80’inin "akıllı telefon" olduğuna dikkati çeken Kavas, söz konusu basit telefonların piyasada sınırlı sayıda bulunduğunu belirtti. TSK’nın yeni düzenlemesinin eski model telefonlara talebi artıracağını dile getiren Kavas, şöyle konuştu:

"Yurt dışında bu tür telefonları 10-15 dolara satın almak mümkün ancak bu telefonları ithal etmek istediğinizde harç bedeli gündeme geliyor. Yurt dışından getirtilen telefonlar için hangi özelliklere sahip olursa olsun 120 lira harç ödeniyor. Bu fiyat da basit telefonların çok daha pahalıya satılmasına neden oluyor. Dolayısıyla ithalatçı firmalar bu tür telefonları yurt dışından getirmeyi tercih etmiyor. Bu yüzden TSK’nın kriterlerine uyan telefonlar için harç bedelinin alınmamasını öneriyoruz."

ER VE ERBAŞ HANGİ ŞARTLARLA TELEFON KULLANABİLECEK?

TSK’nın düzenlemesine göre kışlada cep telefonu belirli koşullar ve saatlerde kullanılacak. Bu kapsamda erbaş ve erler için özel SIM kart üretilecek. Bu kartların takılacağı telefonlar mesainin olduğu 08.00 ile 18.00 saatlerinde kullanılamayacak. Söz konusu saatlerde erişime kapalı olacak SIM kartlar, mesainin bitimiyle kullanıma açılacak. Tatil günleri ve bayramlarda ise telefonlara gün boyu ulaşım sağlanacak.

Kışlada kullanılacak telefonların rehberleri de sınırlı olacak. Sim kartlarıyla erbaş ve erler, 5’i cep telefonu olmak üzere 7 telefon numarasına ulaşabilecek.

Erbaş ve erlerin kışlada kullanacakları telefonların "akıllı telefon" olmasına da izin verilmeyecek. Çalışma kapsamında askerlere telefonlarını şarj etmeleri konusunda da kolaylık sağlanacak. Erbaş ve erler bunun için yatakhanelerdeki prizleri kullanabilecek.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;