'Erdal Bey gibi yapmam'

Deniz Baykal'ın dün görüştüğü Kemal Kılıçdaroğlu'na merhum Erdal İnönü'yü hatırlattı

'Erdal Bey gibi yapmam'

BULUŞTULAR

Görüntü skandalıyla sarsılan CHP’de, Genel Başkanlık koltuğuna kimin oturacağını ortaya koyması beklenen Deniz Baykal-Kemal Kılıçdaroğlu görüşmesi dün gerçekleşti.

Baykal, dün Angora Evleri’ndeki konutunda CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve daha sonra da CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile ayrı ayrı görüştü. Baykal’ın Kılıçdaroğlu’na “Herkesi ikna eden kişi genel başkan adayı olur” mesajı verdiği öğrenildi.

SHP ÖRNEĞİNİ VERDİ

Edinilen bilgilere göre Baykal, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede şu ifadeleri kullandı: Erdal (İnönü) Bey SHP’den ayrıldığı zaman partide bir çözülme yaşandı, çeşitli yarışlar oldu ama bu partiye zarar verdi.

Bugün böyle bir ayrışma olsun istemiyorum. Bölünmeye izin veremem, ben halen ilk günkü noktadayım; bir taze başlangıç uzlaşmayla yapılmalı. Yeni gelecek arkadaşın herkesin uzlaşmasıyla gelmesi şart, özellikle parti yönetimindeki arkadaşların hepsinin o isim üzerinde uzlaşması gerekli.

Önder (Sav) Bey (CHP Genel Sekreteri) , Yılmaz (Ateş) Bey (CHP Genel Başkan Yardımcısı), Mustafa (Özyürek) Bey (CHP Sözcüsü), MYK üyelerimizin tümünün ‘olur’ diyeceği bir isim olmalı. Çünkü her ismin örgütte, partide aşağıya doğru giden yapılanma içinde bir yansıması var. Bu toparlanmayı sağlayabilir miyiz?

SOLU TOPARLADI

31 Ekim 2007’de vefat eden Prof. Dr. Erdal İnönü, 12 Eylül darbesi sonrası dağılan Türk solununun toparlanmasında öncülük etmişti. SHP Genel Başkanlığı’na seçilen Erdal İnönü, DYP-SHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yapmıştı.

Prof. Dr. İnönü, 1991-1995 arası süren siyasi hayatını kendi rızası ile bitirip yine üniversiteye dönmüştü.

OLCAY BAYKAL KARŞILADI

Kılıçdaroğlu’nu eve gelişinde, gizli kayıt görüntüleri nedeniyle zor günler yaşayan Olcay Baykal kapıda karşıladı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşme sırasında, Olcay Baykal’ın, pasta ve börek ikramında bulunduğu ve görüşmenin başında esprili bir ortamın hakim olduğu öğrenildi.

KAFAM NETLEŞTİ

Kemal Kılıçdaroğlu, Baykal’la görüşmesinden sonra “Deniz Bey’in ağzından bunları dinlemek beni rahatlattı. Kafam netleşti” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin “Sayın Baykal size ‘Aday olur musunuz’ diye sordu mu?” sorusunu ise, “Yorum yok” diyerek yanıtsız bıraktı.

2