Erdal Eren'in abisi 'hayır' dedi

Başbakan Erdoğan, Erdal Eren'in adını anarak referandum için oy istedi ama Eren'in abisi 'hayır' dedi

21 Temmuz 2010, Çarşamba 08:02
A A

Başbakan 12 Eylül'de idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren'in de adını anarak referandum için oy istedi. Eren'in ağabeyi sıcak bakmadı.

Başbakan Tayip Erdoğan 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’in ismini anıp 12 Eylül’le hesaplaşmak için “Evet” oyu isterken Erdal Eren’in ağabeyinden “Hayır” yanıtı geldi.

Kardeşi Erdal Eren’in kamu vicdanında iade-i itibar aldığını söyleyen Erkan Eren, “Samimi bulmadığım, başka amaçlarla yapıldığını düşündüğüm" bu değişikliğe “Evet” oyu vermek "Vicdanımı rahatsız eder” dedi.

"SAMİMİ BULMUYORUM"

Erkan Eren, “Başbakan’ın sözlerini nasıl değerlendirdiği” sorusuna şu yanıtı verdi: ”Bu sözleri samimi bulmuyorum. Referandum öncesi kullanıyorlar.

12 Eylül’ü yapanların yargılanmasını isterim. Gönül ister ki böyle olsun. Tek başına bu madde gelse önüme evet derim. Meclis'e de tek başına bu maddeyi getirse kimse hayır demez.

Ama öyle değil. Referandumda asıl yapılmak istenenler başka. Diğer maddeleri geçirmek için bunu kullanıyorlar. O nedenle bu referanduma evet oyu vermek vicdanımı rahatsız eder.

Çünkü yapılmak istenenler başka. O madde sadece başka şeyleri gizlemek için öne çıkarılıyor. Gerçek amaç olarak bunu görmüyorum. Esas başka bu da ancak çeşnisi.” Erkan Eren, “Yargı kurumlarıyla ilgili eleştirileri mi kast ediyorsunuz?” sorusuna da “Evet” yanıtı verdi.

KARDEŞİM KAMU VİCDANINDA AKLANDI

Eren’e bugün Başbakan Erdoğan’ın kardeşinin ismini söylerken ne hissettiğini de sorduk. Erkan Eren, “AKP’lilerin kulanması beni rahatsız etti.

Şimdiye kadar ne yaptılar. Benim kardeşim kamu vicdanında iade-i itbarını almıştır. 12 Eylül akla geldiğinde ilk onun ismi gelir. Ona yapılan haksızlıklar hatırlanır.

Bu anlamda AKP’nin getireceği değişikliği samimi bulmuyorum” yanıtı verdi.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;