Erdemir'e 89 milyon dolarlık dava şoku!

Erdemir'e 89 milyon dolarlık dava şoku!

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş (ERDEMİR), Jim Walters Resources Inc. şirketi tarafından ABD’de açılan davayla şirketten 89.3 milyon dolar istendiğini, davaya ilişkin dilekçenin bugün şirkete tebliğ edildiğini ve davaya karşı gerekli tüm hukuki tedbirlerin alınacağını bildirdi.

ERDEMİR’in, Jim Walters Resources Inc. davası hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şöyle denildi:
"Şirketimizin kömür tedarikçilerinden birisi olan Jim Walters Resources Inc. şirketi tarafından, şirketimiz ile kendisi arasında akdedilen 28 Nisan 2008 tarihli Satım Sözleşmesi’ndeki bazı yükümlülüklerin karşılıklı olarak ertelenmesi üzerine ortaya çıkan anlaşmazlık neticesinde, taraflar arasındaki sözleşmelere göre esasen Ankara’da toplanacak bir tahkim heyeti tarafından, ancak Türk hukuku uygulanarak çözümlenebilecek bir dava, bu sözleşmeler göz ardı edilerek Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama Eyaleti’nde açılmış ve Şirketimizden 89 milyon 320 bin USD talep edilmiştir. Anılan davaya ilişkin dava dilekçesi şirketimize 6 Nisan 2010’da tebliğ edilmiştir. Adı geçen şirketle bu konuda yürütülen sulh görüşmeleri zaten bir müddettir devam etmekle birlikte, mevzuat gereği, açılan davaya karşı gerekli tüm hukuki tedbirler alınacaktır."