Erdoğan: 10 Kasım yas günü değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önemli kişilerin yas tutularak anılmayacağını belirterek, "10 Kasım yas günü değildir" diye konuştu

Erdoğan: 10 Kasım yas günü değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca düzenlenen "10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni"nde konuştu. TDK'daki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genel Kurmay Başkanı Org İlker Başbuğ da katıldı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, "Şunu asla unutmayalım, önemli şahsiyetler yas tutularak anılmazlar. Önemli şahsiyetler, fikirleriyle, eserleriyle, fedakar gayretleriyle anılırlar. 10 Kasımların amacı da asla ve asla yas tutmak, ümitsizlik içinde yasımızı tazelemek değildir," sözlerine yer verdi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluş amaçlarına ve ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, cumhuriyetin temel değerlerini, kazanımlarını korumak, ülkeyi hak ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için kararlı bir mücadele vermeye devam ettiklerini ifade etti.

Hükümet olarak attıkları adımların, gerçekleştirdikleri reformların, barış üzerine kurdukları dış politikanın, cumhuriyetin kuruluş ilkeleriyle birebir örtüştüğünü söyleyen Erdoğan, şunları ekledi: "Türkiye'nin yönü, ekseni bellidir, böyle bir sorunu da yoktur. Türkiye'nin temel ekseni, Batılı gelişmiş ülkeler olduğu kadar, aynı zamanda hem Doğu'dur, hem Kuzey'dir, hem Güney'dir."