Erdoğan 2016 Şampiyonası için seferberlik başlattı

Pazartesi, 05 Nisan 2010 - 05:00

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemek üzere aday olan Türkiye ile Fransa ve İtalya arasında kıran kırana rekabet yaşanıyor. Dev etkinliği hangi ülkenin alacağı 28 Mayıs’ta İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılacak sunumların ardından açıklanacak. Avrupa Futbol Şampiyonası, olimpiyatlardan sonra dünyanın en görkemli spor olayı olarak kabul ediliyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, şampiyonayı Türkiye’ye çekebilmek için tam destek vermesinden sonra Devlet Bakanı ve Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Egemen Bağış da Avrupa’da liderler ve bakanlar düzeyinde adam adama markaja başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 22 Mayıs’ta UEFA Şampiyonlar Ligi finalini izlemek üzere İspanya’ya gidecek ve burada son dakika kulisi yaparak İspanya Başbakanı Jose Luiz Rodriguez Zapatero’dan da destek isteyecek. Bu büyük buluşmanın öncesinde UEFA’dan bir heyetin 10-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye’ye gelerek teftişte bulunması bekleniyor.

Türkiye adaylık dosyasını 15 Şubat 2010 günü İsviçre’ye teslim etmişti. Nihai kararı 16 üyeden oluşan UEFA Yönetim Kurulu verecek. Aralarında Şenes Erzik’in de bulunduğu her üyenin bir oy hakkı bulunuyor. Ancak Şenes Erzik, kendi ülkesi Türkiye aday olduğu için oy kullanamayacak. Aynı durum Fransız Michel Platini için de geçerli. Fransa aday olduğu için Platini de oy veremeyecek. Oy kullanma hakkı bulunan 16 kişilik heyette, Hollanda, İngiltere, İsrail, İspanya, Litvanya gibi Türkiye’ye sempatiyle baktığı bilinen ülkelerden üyeler bulunuyor.

Seçilecek ülke ile ilgili kararın alınmasında alt yapı, futbol kültürü ve hazırlıklar gibi objektif kriterlerin yanı sıra lobi faaliyetlerinin de büyük rolü olacak.

Adaylar arasında UEFA Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmamış tek ülke Türkiye. Bu durum büyük bir heyecan yaratacak olması nedeniyle avantaj olarak görülüyor. Ayrıca UEFA’ya sunulan raporda, alt yapının yeni olması ve dinamik nüfus gibi kriterler açısından en uygun tercihin Türkiye olacağı vurgulandı.

Devlet Bakanı Egemen Bağış, özellikle Ocak ayından bu yana Avrupa’da bir araya geldiği bütün muhataplarından Türkiye’ye destek istedi. Adlarının açıklanmasını istemeyen pek çok yüksek düzeyli yetkili Türkiye’ye destek vaat etti. Destek sözü verenler arasında bakanlar da bulunuyor.

Devlet Bakanı Egemen Bağış, Avrupalı bakanlarla yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin doğu ve batı coğrafyasıyla kurduğu özel ilişkilerin şampiyonaya ayrı bir anlam katacağını anlattı. Diğer taraftan ilk defa nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bu turnuvanın düzenlenecek olmasının UEFA’nın kültürleri kaynaştırıcı misyonuna katkı sağlayacağını ifade etti.

Türkiye eğer bu yoğun seferberliğin sonunda şampiyonayı düzenleme hakkını elde edebilirse yüz milyonlarca dolar net kazanç sağlayacak. Ayrıca dolaylı tanıtımlarla birlikte milyarlarca dolarlık tanıtım imkanına kavuşacak.