Erdoğan: Ankara'nın karanlık tünellerine girmedik

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları'na seslenirken herkese çattı

22 Ocak 2010, Cuma 12:13
A A

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, Ankara’nın karanlık tünellerine girmedik, girmiyoruz, girmeyeceğiz. Bizi paçamızdan oralara çekmek istiyorlar. Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, kirli ilişkilere, hukuk dışı girişimlere karşı boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra da bükmeyeceğiz" dedi.

Millet iradesinin üzerinde hiçbir güç olamayacağının altını çizen Erdoğan, "Millet iradesine el uzatanlar karşısında hukuku ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğimizi, bu uğurda her türlü sıkıntıyı göğüsleyeceğimizi buradan açık açık ifade ediyorum" diye konuştu.

Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya, "Toplantının ülkemize, milletimize ve demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum" diyerek başladı.

Çalışmalarına azim ve gayretle devam ettiklerini belirten Erdoğan, millete hizmet için bugüne kadar elde ettikleri deneyimi ortaya koyarak, gece gündüz demeden koşturduklarını söyledi.

Son dönemde açılışı yapılan tesisler ve hizmetleri anlatan, dış politikada özellikle vizelerin kaldırılmasına yönelik adımlar hakkında bilgi veren Erdoğan, "İstanbul ile Şam yeniden buluşuyor, Ankara ile Amman yeniden kucaklaşıyor, İzmir ile Beyrut hasret gideriyor. Asırlar içinde oluşmuş dostluklar, kardeşlikler hatta akrabalıklar bugün yeniden hayat buluyor. İşte bu AK Parti iktidarının dış politikadaki başarısının en güzel ispatıdır" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin büyük, güçlü, yürekli bir devlet olarak tarih sahnesindeki haklı yerini aldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Türkiye hiç çekinmeden, korkmadan, eğilmeden, bükülmeden Haiti’de insanlığı, Gazze’de vicdanı, Gürcistan’da hukuku, Afganistan’da huzuru, Irak’ta istikrarı, Avrupa’da medeniyetler ittifakını, Birleşmiş Milletler’de küresel barışı savunuyor. Bizim farkımız bu.

Türkiye’nin ulaştığı bu seviyelerin, sahip olduğu bu yeni vizyonun mimarları sizlersiniz. Sizleri yürekten kutluyorum. Sizin emekleriniz, gayretleriniz, sizin hayır dualarınız ülkeyi bu günlere taşıdı. Bu hayır duaları sadece Türkiye’de değil, Türkiye’nin dışından sizinkilerle bütünleşiyor. Türkiye’ye çok daha büyük sevinçleri yaşatacağız."

Erdoğan, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğinden "Dünya Barışına Katkı" ödülü ile Orta Doğu’nun Nobeli olarak bilinen Kral Faysal ödülüne layık görüldüğünü anımsatarak, "Her iki ödül de şahsımdan çok ülkeme, milletime verilmiştir; demokrasi için, özgürlük için, barış, huzur ve istikrar için yılmadan gayret gösteren ekibime ve teşkilatıma verilmiştir" dedi.

"KİRLİ SENARYOLARA KARŞI BOYNUMUZU BÜKMEYECEĞİZ"

AK Parti’nin siyasi gerilimin içine girmeyeceğini, barışta, sevgide ve hizmette var olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bizi dedikoduların, söylentilerin, iftiraların, ithamların, karanlık ve kirli senaryoların peşine takılıp gidenlerin arasında bulamazsınız. Bizi millete efendi olmak değil, hizmetkar olmak yolunda bulabilirsiniz.

Biz Elmadağ’da ölüm virajlarına neşter vuruyoruz, Sakarya’da yollar inşa ediyoruz. Yolları hayatla buluşturuyoruz. İstanbul’u kültürün başkenti yapıyoruz. Biz okul açıyoruz, hastaneler inşa ediyoruz, yurtlar bina ediyoruz, konutlar üretiyoruz, milletin derdine çare bulmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Biz, Ankara’nın karanlık tünellerine girmedik, girmiyoruz, girmeyeceğiz. Bizi paçamızdan oralara çekmek istiyorlar. Bizi, millete hiçbir faydası olmayan senaryolarına ortak etmek istiyorlar. Bizi, gerilim siyasetlerine alet etmek istiyorlar. Biz bunlarda yokuz ve olmayacağız. Bütün bu kirli senaryolara, kirli oyunlara, kirli ilişkilere, hukuk dışı girişimlere karşı boynumuzu hiçbir zaman bükmedik, bundan sonra da bükmeyeceğiz.
7 yıl boyunca aziz milletimizin bize yüklediği emanete gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Ülke adına, gelecek adına, demokrasi ve özgürlük adına her türlü senaryo ve girişimin karşısında dimdik durduk, bundan sonra da aynı şekilde dimdik durmaya da devam edeceğiz. Anlamak ya da kavramak istemeyen herkese bir kez daha sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Demokrasilerde iktidarlar seçimle gelir, seçimle gider. Millet iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur, olamaz. Kendisini TBMM ve millet iradesinin üzerinde görenler, kendisinde böyle bir yetkiyi vehmedenler apaçık gaflet ve dalalet içinde olurlar.

(Bugün nasıl olsa benim elimde güç var...) Unutma; yarın bu güç elinden gidebilir. Bu güç elinden gittiği zaman halk nezdinde nasıl yargılanacaksın, bunun hesabını şimdiden yap. Bu hepimiz için geçerlidir.
Hükümet olarak, AK Parti olarak, millet iradesine el uzatanlar karşısında hukuku ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğimizi, bu uğurda her türlü sıkıntıyı göğüsleyeceğimizi buradan açık açık ifade ediyorum.

Merhum Özal’a suikast girişiminde bulundular. Birkaç dakika sonra yaralı haliyle kürsüye çıktı ve şu tarihi sözü söyledi: ’Allah’ın verdiği ömrü ondan başka alacak yoktur’. Biz de O’na teslim olduk. Mesele budur."

'ÇARPIM TABLOSUNU YENİDEN ÖĞRENİVER'

Başbakan Erdoğan, konuşmasında “AKP’nin oyları düşüyor. Erken seçim yakında” diyen CHP Lideri Deniz Baykal’a da yanıt verdi. Erdoğan Baykal’a şöyle seslendi: Sayın Baykal geçmişte Adnan Menderes ve Turgut Özal’a karşı izlediği politikayı şimdi bize karşı uyguluyor. Kurumları kışkırtarak, kaos senaryolarına bunu taşıyarak, çetelere başta kendi olmak üzere milletvekilleriyle beraber avukatlık yaparak bu ülkeye nasıl bir hizmet sağladığını düşünüyor musunuz? Sayın Baykal, bırakın bunları. Çıkmış anketlerden bahsediyor. Kendisine tavsiye; lütfen şu dört işlemi, çarpım tablosunu yeniden gözden geçir.

'AJİTASYON YAPIYORLAR'

Başbakan Erdoğan’ın dünkü konuşmasında eylemci TEKEL işçileri de nasibini aldı. Erdoğan, “Yaptıkları açlık grevi ajitasyon (duygu sömürüsü)” dedi. Erdoğan, “Depolarda duruyorlar, aydan aya maaş alıyorlar. Ayda 40 trilyon maaş ödüyor TEKEL işçilerine bu devlet. O parayla 3-4 kat işçiyi istihdam ederiz” diye konuştu. Tek Gıda İş Başkanı Mustafa Türker’e de çatan Erdoğan, “Tek Gıda-İş’in Başkanı ‘Dün yaptığımız görüşmede genel grev kararı almadık, genel eylem kararı aldık, genel grev kararı alırsak hükümet devrilir...’ diyor. Sen avucunu yalarsın, avucunu... Haddini bil..” diye ekledi.

'MAAŞIN BENİ DE GEÇER'

Başbakan Erdoğan konuşmasında, Tam Gün Yasası’na karşı çıkan hekimlere de çattı. Erdoğan şunları söyledi: Klinik şefleri bu yeni sistem içerisinde bizim aldığımız maaş kadar maaş alacaklar. Belki de daha fazla maaş alanlar olacak (Erdoğan 10.000 TL maaş alıyor.) Ben de vatandaşım, bana da kartvizit verdiniz. Muayenehanenize geldim, özel muayene bedelini ödedim, ondan sonra da tekrar bana hastaneyi adres gösterdiniz. Ben damdan düşenim.

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;