Erdoğan, Baykal'a çattı

"Eğer sen Tayyip Erdoğan'a 'Bölücü terör örgütünün başı ile el ele, kol kola geziyor' dersen, o cevabı alırsın"

Erdoğan, Baykal'a çattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer sen Tayyip Erdoğan’a ’Bölücü terör örgütünün başı ile el ele, kol kola geziyor’ dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen AK Parti’ye ’Terör örgütüyle kol kola geziyor, dolaşıyor’ dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen kalkar da, ’Devlet töreniyle Habur’da karşılama yapıyorsunuz’ dersen, o cevabı alırsın" dedi.

Erdoğan, belediye konferans salonundaki, AK Parti Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada, TBMM Genel Kurulu’nda "demokratik açılım" konusunda dün yapılan genel görüşmeden söz ederek dünün kendileri için yeni bir milat yeni bir başlangıç olduğunu söyledi.
Bu hafta sonu itibarıyla 81 ilde "demokratik açılım" çalışmalarını anlatmak üzere genişletilmiş il danışma meclisi toplantılarının yapılmış olacağını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"81 vilayetimizi dolaşarak bu işi hemen bitirmiyoruz. Hedefimiz inşallah ilkbaharın sonuna kadar bunu sizlerle beraber ilçe ilçe, belde belde, mahalle mahalle, köy köy, hatta ev ev, ana kademe gençlik kolları, kadın kolları, konferanslarla, sempozyumlarla panellerle halkımıza anlatacağız.
Hani Sayın Baykal anlamakta zorluk çekiyor. ’Hazmettire hazmettire’ ifadem var ya. O, hazım olayını sadece sofrada anlıyor galiba. ’Burada ne kastettikleri belli oluyor’ diyor. Ama kendisi belli ki hazmedemiyor. Ama inşallah milletim ona da bunu hazmettirecek. Ben buna inanıyorum."
Erdoğan, geleceğin Türkiye’si için dün TBMM’de çok önemli bir genel görüşme yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Biz orada birşey dedik. Ne dedik? Biz buraya niye geldik biliyor musunuz, siz, biz milletin vekilleriyiz. Sizinle burada bir şeyi paylaşalım istedik. Çünkü ana muhalefet bir de onun yanında diğer yavru muhalefet, kızıyor bu ifademe ama, sizler randevu talebimize hayır dediniz. Ben şahsen MHP Genel Başkanınından üç kez randevu talep ettim. Bu ülkenin Başbakanı, iktidar partisinin Genel Başkanı olarak. Beyefendi lütfedip de bize randevu vermedi. Ben bunu milletime niye anlatıyorum? Kimin ne olduğunu bilsinler diye. Özellikle MHP’li kardeşlerim bunu iyi bilsinler. Ben bir şey beklediğim için değil. Ülkemin meselelerini kendileriyle konuşmak için bu randevuyu talep ettim. Bazı gerçekleri konuşalım diye randevu talep ettim. Biz konuşamazsak kim konuşacak? Biz dertleşemezsek kim dertleşecek? Ondan sonra da gerçeği dün parlamentoda ortaya koyunca, el kol hareketleri yapmaya başladılar. Niye? Çünkü orada rahatsızlık başladı. Eğer sen Tayyip Erdoğan’a ’Bölücü terör örgütünün başı ile el ele, kol kola geziyor’ dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen AK Parti’ye ’Terör örgütüyle kol kola geziyor, dolaşıyor’ dersen, o cevabı alırsın. Eğer sen kalkar da, ’Devlet töreniyle Habur’da karşılama yapıyorsunuz’ dersen, o cevabı alırsın.

Biz bugüne kadar hiçbir şeyi kaçırmadık, bundan sonra da kaçırmayız. Ve terörist başı teslim edildiği zaman bu ülkede idam cezası varken sümen altı etmek suretiyle idamdan kurtarılmasını kimlerin sağladığını benim milletim biliyor.
Ecevit, Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz’ın altında imzası olan belge elimizde, bunu kaç kere dağıttık biliyorsunuz. Bu tarihe kayıt düşülmüş bir olaydır. Bütün bunlar ortadayken Erzurum’da çıkıp, benim vatandaşıma halat atan da yine kendisi. ’İdam et’ diyor. Hafızayı beşer nisyan ile maluldür. Bunları bileceğiz ki bu oyuna gelmeyelim."