Erdoğan'dan Almanya'ya çok sert tepki!

Erdoğan'dan Almanya'ya çok sert tepki: "Konuşmama izin vermeyen Almanya intihar ediyor! Alınan siyasi karar intihardır."

05 Temmuz 2017, Çarşamba 16:39
Erdoğan'dan Almanya'ya çok sert tepki!
G-20 Zirvesi için Hamburg'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili Almanya'dan yeni bir açıklama gelmişti. Alman yetkililer, Erdoğan'ın Türkiye'ye ait diplomatik temsilciliklerde açıklama yaptıktan sonra bu konuşmanın video mesajı aracılığı ile yayınlanmasının da uygun olmayacağını bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da haftalık yayın yapan Die Zeit gazetesine konuyu değerlendirdi, "Konuşmama izin vermeyen Almanya intihar ediyor! Alınan siyasi karar intihardır. Almanya ile Türkiye'nin birbirine ihtiyacı var. FETÖ destekçilerini Türkiye'ye iade etmediği sürece Almanya'yı teröristleri koruyan ülke olarak göreceğiz" dedi.


ERDOĞAN VE MERKEL GÖRÜŞECEK


Almanya Başbakanı Merkel, G-20 zirvesi öncesi ABD Başkanı Trump'ın yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da biraraya gelecek. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme saatinin tam belirlenmediğini, ancak görüşmenin zirve öncesi olacağını açıkladı. Merkel Erdoğan görüşmesinin Merkel Trump görüşmesinin ardından yapılması bekleniyor. Merkel, ABD Başkanı Trump'la perşembe akşamı saat 18'de buluşacak. Hükümet sözcüsü Seibert, görüşme arzusunun Türkiye tarafından geldiğini söyledi. Görüşmeye son zamanlarda iki ülke arasında yaşanan gerilimin giderek tırmanması neden gösteriliyor. Almanya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'da Türk vatandaşlarıyla buluşmasını zaman uygun değil diyerek, geri çevirmişti.


MERKEL: AKILLI İLİŞKİLER


Başbakan Merkel, yarın piyasaya çıkacak olan haftalık “Die Zeit” gazetesine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye yönelik bazı mesajlar verdi. 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mesajınız var mı?' sorusuna Merkel şöyle yanıt verdi: Bizim Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli insanlarla birlikte iyi yaşamamız benim en büyük arzum. Bu milyonlarca insan Almanya'yı yurt edindi ve herkes gibi onların da eşit şanslara sahip olması gerekir. Bunun yanında Türkiye ile akıllı ilişkiler arzu ediyorum, her ne kadar sorunların üstüste yığıldığını ve bizim bir çok şeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan farklı gördüğümüzü biliyor olmama rağmen. Ama bunun için bir Almanya Başbakanı olarak Deniz Yücel ve öteki gazetecilerin serbest bırakılmasını istemekten de vazgeçmem, tam tersine.