Erdoğan Hamas'la görüştü

Erdoğan - Meşal zirvesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik son saldırısı sonrası ABD ve Rusya'ya verilen mesajın içeriği nedeniyle önemliydi

18 Kasım 2012, Pazar 22:13
A A

Başbakan Erdoğan'ın, Mısır ziyaretinin ana gündemi, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava harekatıydı.

Erdoğan, bu konuda Kahire'deki en önemli görüşmesini Hamas lideri Halid Meşal'le yaptı.

>> ARAPLARIN SESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

>> OBAMA'DAN 'TÜRKİYE GÖRÜŞSÜN' ÇAĞRISI

Erdoğan'ın kaldığı Four Seasons Otel'deki yapılan ve 1,5 saat süren zirveye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın Kahire'deki temaslarının temelini, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava harekatının oluşturacağı biliniyordu.

ABD VE RUSYA'YA MESAJ

ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmelerinde "Ateşkes için siz İsrail tarafını ikna edin, biz de Hamas'la görüşelim..." mesajı veren Erdoğan'ın, Meşal ile görüşmesi bu anlamda önemliydi.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve hükümet yetkileriyle görüşen, ayrıca Katar emiriyle de biraraya gelen Erdoğan, Meşal'le yaptığı zirve nedeniyle Mısır'dan birkaç saat gecikmeli ayrıldı.


DAVUTOĞLU GAZZE YOLCUSU


Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, salı günü Gazze'ye gitmesinin planlandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Davutoğlu'nun, Arap Birliği bakanlarının Gazze için başlattığı girişim çerçevesinde Gazze'ye gitmesi planlanıyor.

Öte yandan Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ve Katar Başbakanı Hamad bin Casim birden fazla görüşme gerçekleştiren Davutoğlu, Kahire'den ayrılmadan önce de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefonda görüştü. Dün ve bugün yapılan ikili ve telefon görüşmelerinde Gazze'deki durum ele alındı.

Bakan Davutoğlu, aynı konuda dün İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Hollandalı mevkidaşlarıyla telefonda görüşmüştü.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;