Erdoğan için 'takipsizlik' vermiş

Erdoğan için 'takipsizlik' vermiş

18 Şubat 2010, Perşembe 15:29
A A

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş’un, 2002 yılında Rize'de Başsavcı olarak görev yaptığı sırada, Recep Tayyip Erdoğan'ın 1992 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle soruşturma başlatıp, daha sonra zaman aşımı nedeniyle takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasının ardından HSYK dün, Erzurum özel yetkili Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal’ın, CMK’nın 250. maddesi kapsamındaki yetkilerinin kaldırılmasına ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Gür, Karakullukçu, Yazıcı ve Şanal ile diğer ilgililer hakkında yasal gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.

Bu olay 2002 yılında meydana geldi. O dönemde Ak Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olduğu 22 Mayıs 1992 tarihinde, Rize’de partisince düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşma, 16 Nisan 2002 tarihinde televizyonlarda ve gazetelerde yayınlandı. Bunun üzerine Rize Emniyet Müdürlüğü’nden alınan kasetin çözümü yapıldı ve bilirkişi raporu hazırlandı. Erdoğan hakkında, TCK'nın 159'uncu maddesi uyarınca, ‘Devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif’ suçlaması ile soruşturma açıldı.

Sinan Kuş'un başsavcı olarak görev yaptığı Rize'de Recep Tayyip Erdoğan hakkında açılan soruşturma 28 Mayıs 2002 tarihinde tamamlandı ve zaman aşımına uğradığı belirtilerek takipsizlik kararı verildi. Bu karar, avukatı aracılığıyla Erdoğan’a iletildi.

Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;