Erdoğan İsrailli bakana çok sert çıkıştı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e yönelik son eleştirileri bu ülkede tepki gördü

26 Ekim 2009, Pazartesi 14:33
A A

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’a çıkıştı. Başbakan, Lieberman’ın Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söyledi. Uluslararası ilişkilerde diplomatik bir tabu olan İsrail'in nükleer silahlarının Türkiye Başbakanı tarafından bu şekilde dile getirilmesinin Davos'tan daha büyük bir kriz yaratması bekleniyor.

Pakistan'daki temaslarını bugün tamamlayıp İran’a geçecek olan Erdoğan Türkiye’den ayrılmadan önce The Guardian gazetesine konuştu. 

Gazetede bugün yayımlanan röportajda Erdoğan, İsrail'le yaşanan son krizler sonrası Ankara-Tel Aviv stratejik ittifakının sona erdiği söylentilerini yalanlayarak, iki ülke arasındaki ortaklığın sürdüğünü söyledi. Tel Aviv'le iyi ilişkilerin devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’a ise çıkıştı.

Erdoğan, Lieberman'ın Gazze’ye karşı nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunu söyledi.  

ZİRVE ÖNCESİ KRİZ
İsrail dışişleri bakanının 24-25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Akdeniz Birliği toplantısına katılma konusu da tartışmalara yol açmıştı.

İstanbul’da 43 ülke dışişleri bakanlarını bir araya getirecek zirve öncesi, Akdeniz Birliği’ne Fransa’yla birlikte eş başkanlık eden Mısır, Lieberman’ın Türkiye’ye gelmesini istemediğini ve İsrailli bakana davetiye göndermeyeceğini açıkladı.

Kahire'nin bu tutumunun ardında, Lieberman’ın İsrail’i ziyaret etmeyi reddeden Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e geçen sene “cehenneme kadar yolu var” demesinin olduğu tahmin ediliyor. 

Erdoğan ve Mısır'ın kendisine gösterdiği sert tepkilerin ardından Lieberman'ın önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacak zirveye katılıp katılmayacağı ise merak konusu.

ABD İLE İLİŞKİLER BOZULMAZ

Erdoğan röportajda İsrail’e yönelik ağır eleştirilerinin Türkiye-ABD ilişkilerini bozabileceği fikrine de katılmadığını söyledi.

Erdoğan, “Böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Çünkü ABD’nin bölgedeki politikaları İsrail tarafından dikte edilmiyor” dedi.

AHMEDİNECAD DOSTUMUZ

Başbakan ayrıca İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın Türkiye’nin dostu olduğunu söyledi. Erdoğan, sarf ettiği sert sözler ve uyguladığı politikalarla Batılı devletlerin nefretini üzerine çeken İranlı radikal lider Ahmedinecad için, “Şüphesiz ki kendisi bizim dostumuz. Arkadaş olarak çok iyi ilişkilerimiz var. Hiç bir sorunumuz da olmadı" diye konuştu.

Gazetenin, "İran’ın nükleer programına kavgacı bir tavırla yaklaşan ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığıyla bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dostunuz değil mi?" sorusuna ise Erdoğan, "Chirac döneminde mükemmel ilişkilerimiz vardı. Ama Sarkozy döneminde böyle bir durum söz konusu değil. Bu adil bir davranış değil. AB kendi kurallarını ihlal ediyor" yanıtını verdi.

(Hürriyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;