Erdoğan kızıyla ilgili gerçeği ilk kez kendi ağzından açıkladı

Başbakan Erdoğan, başörtüsü ile ilgili konuşurken 'Benim kızımın (Sümeyye Erdoğan) imam hatipte okuyamama durumu vardı. Kızımı Araklı'ya gönderdim kimseye duyurmadan. İlk defa açıklıyorum. Burayı bitirdikten sonra da yurtdışına gönderdim. Gitti ABD'de okudu' dedi

24 Kasım 2013, Pazar 16:11
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Trabzon'daki temasları çerçevesinde Araklı'da halka seslendi.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

Devletin arasında duygular konuşulursa kaybeden duygusuyla hareket eden olur. Biz milli iradeye saygınız varsa diyoruz ki, ordunun yeri bellidir. Sen dış güçlere karşı mücadele yaparsın, milli iradeye dayatma yapamazsın. 3 bin 500 mısırlı kardeşimizin katili olarak anılmak mı iyidir, yoksa mazlumun yanında yer almak mı iyidir? Biz mazlumun yanındayız. Biz Mısır halkının yanındayız.

>>> ERDOĞAN'A SÜRPRİZ HEDİYE

Biz darbecilere hiçbir zaman saygı duymadık. Duymayacağız. Burada hassas olacağız.

Özgürlükleri geliştirmek bizim görevimizdir. Demokrasinin standartlarını yükseltmek bizim görevimizdir.

"KIZIMI KİMSEYE DUYURMADAN ARAKLI'YA GÖNDERDİM"

Benim kızımın imam hatipte okuyamama durumu vardı. İnanabiliyor musunuz? Ben kızımı Araklı'ya gönderdim kimseye duyurmadan. İlk defa açıklıyorum, kimseye duyurmadan.

Burayı bitirdikten sonra da yurtdışına gönderdim. Gitti ABD’de okudu. Gitti İngiltere’de de mastırını yaptı. Demek ki başörtülü de okuyabiliyormuş. İmam hatiplilere katsayı dediler ona takıldı, meslek liselilere aynı şeyi söylediler. Çünkü onlara gerekli dersi siz verdiniz. Bize de sahip çıktınız. Arkamızda durdunuz.

O DÖNEMDE NELER OLMUŞTU? (ARŞİV / ÖMÜR AVCI - DHA / 2011)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan ve kızı Sümeyye Erdoğan’ın başörtüsüyle okulu bitirmesini sağlayan Danışmanı Hasan Karabela’nın oğlu Dr. Yunus Karabela’yı Trabzon’dan milletvekili adayı yaptı.

'28 ŞUBAT SÜRECİNDE UNUTULMAYACAK BİR YARDIM'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı olan Hasan Karabela, İlahiyat Fakültesi’nin ardından Bayburt’ta öğretmenliğe başladı ve 1981’de Trabzon’un Araklı İlçesi İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü görevine getirildi. Lise arkadaşı Recep Tayyip Erdoğan’la dostlukları süren Hasan Karabela, 28 Şubat sürecinde Başbakan’a unutamayacağı bir yardımda bulundu. Başbakan Erdoğan, 28 Şubat sürecinde İmam Hatip’lerdeki başörtüsü sorunu artınca okulu bırakması gündeme gelen kızı Sümeyye’yi, Araklı İmam Hatip Lisesi Müdürü eski dostu Hasan Karabela’ya emanet etti. Sümeyye Erdoğan, gözlerden uzak şekilde Araklı’da eğitimini tamamladı.

O MÜDÜRÜ DANIŞMAN YAPTI


Başbakan Erdoğan’la dostlukları bu sayede pekişen Hasan Karabela, 30 yıl Araklı’da sürdürdüğü müdürlük görevinin ardından 2010 – 2011 eğitim dönemi başında Trabzon İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü’ne atandı. Ancak atandığı okulun müdürü mahkemeye gidince görevine başlayamadı. Bu süreçte Başbakan Erdoğan, eski dostunu unutmadı, onu Başbakanlık Danışmanlığı’na atadı.

MÜDÜRÜN OĞLU DA SEÇİMDE ADAY GÖSTERİLDİ


Bununla da yetinmeyen Başbakan Erdoğan, Hasan Karabela’nın, İstanbul’da özel bir hastanede Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalışan ve Genç Araklı Derneği’nin başkanlığını da yapan oğlu Opr.Dr. Yunus Karabela’ya da bir iyilik yaparak vefasını sürdürdü. 12 Haziran seçimleri öncesi İstanbul 2’nci Bölge’den milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Yunus Karabela, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla memleketi Trabzon’da 5’inci sıradan aday gösterildi. Ancak Yunus Karabela seçimi kazanamadı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;