Erdoğan: Kredi kuruluşlarına inanmıyoruz

Başbakan Erdoğan, İspanyol BBVA Bankası'nca düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili kararlarına değindi

27 Kasım 2012, Salı 20:33
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'la yaptığı görüşmenin ardından Garanti Bankası'nın da ortağı olan İspanya'nın en büyük ikinci bankası BBVA Bankası'nca düzenlenen 'Türkiye'de Yatırım Fırsatları Konferansı' toplantısına katıldı.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in de katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Erdoğan, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye ile ilgili kararlarını ciddiye almadıklarını söyledi.

‘Türkiye'nin kredi notunun olması gereken seviyede olmadığını düşündüklerini’ kaydeden Erdoğan, "Çünkü kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarına pek de inanamıyoruz. Çünkü batan birçok ülkenin notlarının yükseltildiğine şahit olduk. Batmış gidiyor, her taraftan, 'iflas etti deniliyor' bir de bakıyoruz ki... Nasıl oluyor bu iş. Bunları birçok toplantıda söyledik. Sonra söylenilen noktaya gelindi'' diye konuştu.

ERDOĞAN'DAN İSPANYOLCA ATASÖZÜ

Türkiye ve İspanya'nın son dönemde çok başarılı işbirliği sergilediğini belirten Erdoğan, ''Akdeniz havzasında ve Avrupa'da, İspanya'yı kendimize yakın bir dost, yakın bir yol arkadaşı olarak görüyoruz. Her alanda İspanya'nın dostluğunu, arkadaşlığını yanımızda hissetmekten büyük memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

Küresel ekonomik krizin devam ettiği süreçte iki ülke arasındaki işbirliğini öneminin arttığını belirten Erdoğan'ın ''Kimin dostu, arkadaşı varsa onun bir hazinesi vardır'' anlamındaki İspanyol atasözünü İspanyolca söylemesi salondakilerce alkışlandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Akdeniz havzasında ve Avrupa'da, İspanya'yı kendimize yakın bir dost, yakın bir yol arkadaşı olarak görüyoruz. Her alanda İspanya'nın dostluğunu, arkadaşlığını yanımızda hissetmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. İspanya ile 2003'te göreve başladığımız dönemde 3,5 milyar Euro dış ticaret hacmimiz, şu sıralar devam eden zor ekonomik şartlara rağmen geçen yıl yaklaşık 8,5 milyar Euro'ya ulaştı. Bu rakam şimdiye kadar elde ettiğimiz en yüksek ticaret hacmi.

'TÜRKİYE'YE İHRACAT YÜZDE 60 ARTTI'

Ticaret hacmimizin önümüzdeki kısa vadede 10 milyar Euro seviyesini aşabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum, biliyorum. Bu seviyeye ulaşmak için de hep birlikte samimi bir gayret gösteriyoruz. Türkiye, İspanya'nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında AB'de 6. dünyada ise 8. sırada yer alıyor. İspanyol şirketleri son 5 sene içinde Türkiye'ye yaptıkları ihracatı yüzde 60 artırdı. İspanyol yatırımcıları için de Türkiye yeni keşfedilmekte olan bir ülke özelliğini taşıyor. 2003 yılı sonunda Türkiye'deki toplam İspanyol yatırımı sadece 238 milyon Euro iken bugün bu rakam 7 milyar Euro'yu aştı. Nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından çok önemli.''

Yatırımların bankacılık başta olmak üzere sigortacılık, enerji, otomotiv gibi değişik sektörleri kapsadığını dile getiren Erdoğan, ikili ekonomik ilişkiler bakımından Türkiye'deki önemli kamu ve özel sektör ihalelerini kazanan İspanyol şirketlerinin sayısının artmasının da önemli olduğunu belirtti.

''Asrın projesi'' olarak adlandırılan ve İstanbul'un iki yakası arasındaki ulaşım süresini 4 dakikaya indirecek Marmaray Projesi'nde, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hızlı tren projelerinde, Ankara metrosu ve Antalya hafif raylı sistem gibi büyük çaplı projelerde İspanyol şirketlerinin yer aldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu şirketlerin Türkiye'nin 2023 hedeflerindeki diğer altyapı yatırım projelerini de yakından takip ettiklerini, zaman zaman kendileriyle görüştüğünü de söyledi.

İNSANSIZ HAVA ARACI ÜRETİMİNE BAŞLAYACAĞIZ


Hükümet olarak son on yılda yaptıkları hizmetleri anlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Göreve geldiğimizde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de hızlı tren yoktu. Şu anda yaklaşık bin kilometre hızlı tren hattımız var. İnşa edeceğimiz yeni havalimanlarıyla birlikte yolcu kapasitesini 400 milyon kişiye çıkartacağız.

İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü, altına tüp geçit ve Çanakkale’ye yeni bir köprü inşaa edeceğiz. 2023 vizyonu paralelinde ülkemizde savunma sanayi alanında ilk 10 ülke arasına koymaya çalışıyoruz. Altay Tankı ve insansız hava aracı üretimine başlayacağız. Türkiye’nin ilk milli savaş gemisi olan Milgem savaş gemisini denize indirdik. Atak helikopterini tasarladık. İspanyol şirketlerin yenilenebilir enerji alanında yeni işbirlikler planlıyoruz. Uluslararası birikim ve tecrübeye sahip İspanya’nın bu üretim alanlarındaki payını arttıracağına eminim."

AA- DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;