Erdoğan memurları kızdırdı

Erdoğan memurları kızdırdı

24 Kasım 2009, Salı 10:50
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yarınki memur eylemi konusunda yaptığı uyarılara, memur sendikaları tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın Libya ziyareti öncesinde yaptığı, "Hukuk devletinin içerisinde memuru da, işçisi de hukuki olan haklarını rahatlıkla kullanabilirler. Ama yasal olmayan bir hak herhalde olamaz. Yapılacak olan iş de yasal bir iş değildir. O zaman da neticesine katlanırlar. Herşeyi masada görüşüp konuşarak halletmek durumundayız." şeklindeki açıklaması eylem hazırlığındaki sendikaları kızdırdı.

KÖPRÜDE EYLEM

Aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK ), Yol, Yapı , Altyapı, Bayındırlık, Tapu ve Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası (Yapı - Yol Sen ), Türkiye Yol, Yapı , İnşaat İşçileri (Yol - İş) Sendikasının da bulunduğu yaklaşık 100 kişi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsündeki gişelerde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

"25 Kasım'da AKP hükümetini bir kez daha uyarmak için üretimden gelen gücümüzü kullanacağız. Taleplerimizi bir kez daha haykırmak için yarın dostlarımızla birlikte alanlarda olacağız " denilen basın açıklamasından sonra KESK Başkanı Sami Evren bir konuşma yaptı.

" BİZ ASLA BAŞBAKAN'IN TEHDİDİNE BOYUN EĞECEK ÖRGÜT DEĞİLİZ "

Evren konuşmasında Başbakan'a yüklendi. Libya'ya hareketinden önce 25 Kasım'da yapılacak eylemin hukuki olmadığını söyleyen ve

" Sonuçlarına katlanırlar " diyen Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Evren " Başbakan Libya'ya giderken sesimizi duyması gerekirken tepkisini gösterdi. Bir ülkenin Başbakanı sorunları çözmek için vardır. Eğer siyasi iktidarlar sorunlarımızı çözmez, taleplerimizi dikkate almaz ise, emekçiler ve onların örgütleri , demokrasiyi savunanlar demokratik tepkilerini gösterirler. Bu demokrasinin gereğidir. Ancak Sayın Başbakan dün kamu çalışanlarını yani hak arayanları, tehdit etmek istedi. Biz asla Başbakan'ın tehditine boyun eğecek örgüt değiliz " diye konuştu.

Evren , hukuk devletinde ve demokrasinin olduğu ülkelerde Başbakan'ın yargıç olamayacağını söyleyerek, " Kendisi bizleri yargılama hakkına sahip değildir. O nedenle esas hukuksuzluğu yapan kendisidir " şeklinde konuştu.

"BAŞBAKAN'A TEPKİ OLSUN DİYE HAKSIZLIKLARA TEPKİ OLSUN KATILIMI İKİ KAT ARTIRACAKLARDIR "

Türkiye'nin Uluslararası Çalışma Örgütünde hukuka ve uluslararası sözleşmelere uygun davranmadığı için, kara listeye girdiğini söyleyen Evren, " Yine Sayın Başbakan suç işlemeye devam ediyor. Hukuk haksızdan yana değildir; hukuk haklıdan yanadır.Eğer siz haklıysanız orada adalet işlemiyorsa haksızlığı yaratanlar suçludur. Biz o kadar kendimize güveniyoruz ki. O kadar çok haklıyız ki . Yıllardır ifade ettiğimiz emekçilerin taleplerini görmeyenler haksızdır. O nedenle, Başbakan'a tepki olsun diye haksızlıklara tepki olsun diye katılımı iki kat artıracaklardır. " dedi. İşçiler ise, eylemle ilgili " Hayırlı Olsun " diyerek " Tepkilerimiz yarın daha güzel olacak " dedi. Bir başka kadın işçi ise, sisteme şu anki ortama herşeye tepkiliyim. Sosyal haklarımızı istiyoruz. Korkmadan bir yaşam istiyoruz " dedi.

2 milyon memur hayatı durduracak

VALİ GÜLER: SUÇ SAYILAN BU EYLEMDEN KAÇININ

Kamu Sen ve KESK’in çağrısıyla 5 konfederasyona bağlı çalışan memurların "uyarı grevi" eylemi ile ilgili soruları yanıtlayan İstanbul Valisi Muammer Güler ise "Kanunlara uyulmasını tavsiye ederim ve kanunun suç sayıldığı eylemlerden kaçınılmasını isterim" şeklinde konuştu.

Öğretmenler günü ile ilgili Zübeyde Hanım Öğretmenler Evi'ndeki programa katılan Güler memur eylemiyle ilgili şöyle konuştu

"Hak edinmeyi saygıyla karşılıyorum. Sendikal taleplerin elbette yeri vardır ama kanunlara uymayan eylemlere tevessül edilmesinin idari ve disiplin yönünde yaptırımları vardır. Bütün kamu görevlilerinin bu bilinç içinde olmalarını tavsiye ederim. Toplu iş bırakma toplu eylem kanunda yasaklanmış eylem türleridir. Mali ve sosyal hak aramayı sendikaların kendi içerisinde dile getirmeleri doğaldır ama toplu eylem ve iş bırakmanın kanunda yeri olmadığını hatırlatmak isterim"

 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;