Erdoğan: Özel ordu kurmuyoruz

Başbakan Erdoğan, basında yer aldığı gibi özel ordu kurulmayacağını, hudut birlikleri kurulacağını söyledi

16 Temmuz 2010, Cuma 13:31
A A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Başbakan Erdoğan toplantıda terörle mücadele için kurulması düşünülen özel birlik hakkında konuşurken, sınır hattı ve riskli bölgelerde terörle mücadele edecek profesyonel askerlerin "Özel Hudut Birlikler" adıyla görev yapacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “İki yıl önce, çatışma bölgesinin yüksek olduğu bölümlerde önemli mesafeler aldık. Amacımız özellikle hudut bölgesinde tamamen profesyonel personelin görev yapmasıdır.

Dönemimizde bu bölgede görev yapan personelin eğitimini geliştirmiştik. Ancak eğitimli de olsa er ve erbaş yerine tamamen profesyonel ekiplerle mücadele edilmesi önem taşıyor. Bunu tüm boyutlarıyla değerlendiriyoruz.

İstiyoruz ki, sınır boylarında profesyonel ekipler görev yapsın. Bunlar ayrı özel bir ordu değil. Basına sızan şeyler var, biz özel bir ordu kurmuyoruz. Bunlar özel hudut birlikleri.

Farklı statüde 5 yıl ve daha üzeri görev yapacak uzmanlaşmış bir personel olacak. Bu 5+1 olur 5+4 olur v.s karar verildikten sonra oturacağız yasal düzenlemeyi yapacağız. Kırsal bölgede güvenlik ekiplerinin farklı donanımlara sahip olması şart. Bu yıl içinde çalışmayı hayata geçirmiş olacağız.”

Hudut birliklerin karakollarını TOKİ işbirliğiyle inşa ettiklerini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, “TOKİ 150 adet karakol tesisiyle, 144 adet gözetleme kulesi yapıyor. 15 karakol şu anda tamamlandı” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;