Erdoğan: Seçimlerin galibi Türkiye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geleneksel hale gelen balkon konuşmasında, seçimlerde kazananın Türkiye olduğunu söyledi

Erdoğan: Seçimlerin galibi Türkiye

Başbakan Erdoğan binlerce partilinin önünde balkon konuşmasını yaptı. 

"Kemal Bey'in kapısını çalacağım"

Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Aziz milletim; sevgili kardeşlerim, değerli yol arkadaşlarım; buradan Ankara'dan AKP Genel Merkezi'nden tüm arkadaşlarımla hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

81 vilayetimizin, 780 bin kilometrekarenin her bir zerresinin, 74 milyon kişinin tamamını sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Melbourne'den Viyana'ya kadar, Paris'ten Toronto'ya kadar tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, tüm soydaşlarımızı buradan selamlıyorum. Gözlerini Türkiye'ye çevirmiş, Türkiye'den gelen haberleri takip eden, Bağdat, Şam, Beyrut, Amman, Kahire, Tunus, Lefkoşa ve diğer tüm dost ve kardeş ülke vatandaşlarını da selamlıyorum.

"SANDIĞA GİDEN VATANDAŞLARIMIZA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM"

12 Haziran 2011 seçim sonuçları milletimize ve bütün coğrafyamıza hayırlı olsun. Bu sonuçlar inşallah, bölgede ve dünyada, barışa, adalete, huzur ve istikrara katkı sağlasın diyorum. Bütün milletimi bugün katılım noktasında gösterdikleri, özellikle cesaret ve ciddiyet noktasında, sandığa giden oy kullanan tüm vatandaşlarıma yürekten şükranlarımı sunuyorum. 

"İKİ SEÇMENDEN BİRİNİN OYUNU ALDIK"

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bugün çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha Türkiye’deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. 

Kardeşler çatlamasın, onları da kucaklayacağız, onları da aramıza alacağız. Zira böyle yaptığımız için, kucakladığımız için 3. dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz. 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

"OYLARIMIZI 5 MİLYON ARTIRDIK"

Biz vurmaya değil, sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda aynen bu yola devam ederiz. Karşılığını bulmadığımıza da sadece cevabını verir geçeriz. 22 Temmuz'da 2007, 16 milyon kişinin oyuna mazhar olmuşken, bugün oyunu 5 milyon artırarak, 21 milyon seçmenin oyunu almış olmanın bahtiyarlığı içindeyiz. 22 Temmuz seçimlerine göre, oy oranımızı artırmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Aziz milletimize, bize olan AKP'ye olan güveninden dolayı, teşekkür ediyorum.

"KAZANAN TÜRKİYE OLMUŞTUR"

Tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum, AKP'ye oy vermiş olsun ya da olmasın, tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum. 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi Türkiye'dir. Bu aziz milletim, bugün bir kez daha Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha, milli irade kazanmıştır. Topyekun millet kazanmıştır.

Bugün millet sandığa gitmiş, mührü eline almış ve son sözü söylemiy, son kararı vermiştir. Millet bütün tartışmalara, bütün soru işaretlerine, bütün gerginliklere net olarak son noktayı koymuştur. Bugün benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza, Arap, Çerkez, tüm kardeşlerim. Bugün işçiler kazanmıştır, emekli kazanmıştır, çiftçim kazanmıştır, engellim kazanmıştır, tüm genç kardeşlerim, tüm yavrularım kazanmıştır.

"BEYRUT KAZANMIŞTIR, KUDÜS KAZANMIŞTIR"

Yoksul kardeşim, kimsesiz kardeşim kazanmıştır. İnanın bugün İstanbul kadar Saraybosna kazanmıştır, İzmir kadar Beyrut kazanmıştır, Ankara kadar Şam kazanmıştır, Diyarbakır kadar Ramallah, Nablus, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmıştır.

"ADNAN MENDERESLERİN HAYATINI KAYBETTİĞİ..."

Bugün Türkiye kadar, Ortadoğu, Kafkasla, Balkanlar kazanmıştır. Bugün demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır. Bu milletin bir evladı olarak, şunu da büyük bir gururla ifade etmek durumundayım; Türkiye artık bölgesine ve dünyaya örnek olacak bir demokrasi kazanmıştır. Adnan Menderes'in, Fatin Rüştü Zorlu'nun, Hasan Polatkan'ın hayatlarını kaybettikleri demokrasi, sarsılmaz bir güce ulaşmıştır. Merhem Turgut Özal'ın özlemlemi artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bina ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesine uygun, biçimde muassır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır. 

"HUKUK DIŞILIK, ÜSTÜNLERİN SULTASI KAYBETTİ"

Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye artık geride kalmıştır, geride. Kardeşlerim, benim milletim, tartışmasız biçimde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık, üstünlerin sultası yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir.

"TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDE YEPYEPİ BİR SAYFA AÇILDI"

Türkiye'nin önüne, yeni yepyeni ve tertemiz bir sayfa açılmıştı. Şundan herkesin emin olması gerekir. Önceki AKP hükümetlerinde olduğu gibi yeni AKP hükümeti de tüm Türkiye'nin hükümeti olacaktır. Kardeşlerim, Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinde dikkat edin yine AKP var. Batıda da var, doğuda da var, kuzeyde de var, güneyde de var. 7 bölgenin tamamında AKP, birinci partidir. Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık, kimseyi ayırmadık, herkesi kucakladık. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. 

"KİMSEYİ DIŞLAMADIK, AYRIM YAPMADIK"

Milletin fertleri arasında hiçbir ayrım yapmadık. Samimi biçimde, demokrasinin standartlarını yükseltmek için çabaladık. Bir nebze bile bundan sonra geriye gidiş olmayacaktır. 74 milyonun her bir ferdinin yaşam tarzı, inancı, değerleri, bizim üzerimizde mübarek bir emanettir. Bize oy verenlerin de, vermeyenlerin de yaşam tarzını inanç ve değerlerini, onurumuz, namusumuz, şerefimiz üstüne koruyacağız.

Hangi partiye oy vermiş olursa olsun, her bir kardeşimizin huzur, güven, barış adalet içinde yaşamını idame ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın temimatıdır. Milletimizden aldığı güç ve yetkiyle, demokrasi daha ileri standartlara ulaşacak, özgürlükler çok daha genişleyecekti. Bütün kardeşlerimin böyle bir gönül huzuru içinde olmasını yürekten temenni ediyorum. Sorumluluğumuz daha da artmıştır. 

Biz üzerimizde büyük bir emanet taşıyorduk. Bu emanetin ağırlığı çok daha artmıştır. Bugünden itibaren tüm teşkilatlarımızla, tüm belediye başkanlarımızla, yeni parlamento grubumuzla, çok daha büyük bir hassasiyetle sakınacağız. Gururu, böbürlenmeyi, hiçbir zaman kapımızdan içeri almadık.

“MUHALEFETE ÇAĞRI”

 

Muhalefet partilerinin de bu noktada, meydandaki vaatlerini, sevindirici umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. 330’un altında milletvekili çıkarıyoruz diye biz kapımızı kapamayacağız. Ana muhalefet ve muhalefete gideceğiz kabul ederlerse, kabul buyururlarsa oturup uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK’larla, medyayla tüm akademisyenlerle bu alanda sözü olanlara, en geniş anlamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı daha bu akşamdan ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasa’yı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, batı kendisini bulacak, kuzey bulacak, güney bulacak. Velhasıl milletim işte bu benim anayasam diyecek.

Bu anayasa Türkiye’nin her zerresine milletimin her ferdine hitap edecek. Yeni anayasa milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük demokrasi barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türk’ün, Kürt’ün, Zaza’nın, Arap’ın Çerkez’in, Roman’ın, Alevi’nin Sünni’nin, azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.

“ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ DİYECEĞİZ”

Başladığımız hiçbir işi bugüne kadar yarım bırakmadık. Bütün yatırımlarımızı hızla devam ettirecek ve tamamlayacağız. Yeni yatırımlarımızı hemen başlatacağız. Sosyal kesimlerin taleplerine bu dönemde çok daha fazla karşılık üreteceğiz. Yoksulu, engelliyi, kadın ve çocukları, gençleri çok daha fazla gözeteceğiz.

Milli birlik ve kardeşlik sürecine hız verecek annelerin gözyaşlarını durdurmak için çok daha büyük bir gayretle çalışacağız. Bölgesel ve küresel meselelerde çok daha aktif olacağız. Ret politikalarını, inkar politikalarını biz bitirdik. Barışın tesisi için daha büyük çaba harcayacağız. Bölgemizde, hak diyeceğiz, hukuk diyeceğiz, özgürlük ve demokrasi diyeceğiz.