Erdoğan sinyali verdi

Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliklerini referanduma götüreceklerinin sinyalini verdi

Erdoğan sinyali verdi

45 GÜN SÜRPRİZİ

Anayasa değişikliği için 367 vekilin oyu gerekiyor. Eğer düzenleme 330 ile 367 arasında bir oyla kabul edilirse, değişikliğin 120 gün içinde referanduma götürülmesi gerekiyor. Meclis’te 337 vekili bulunan AK Parti önceki gün, referandum süresini 120 günden 45 güne indirecek yasa teklifi vermişti. Bu teklif, “Hükümet demokratik açılım sürecini sonuçlandırmak için yapmayı planladığı Anayasa değişikliklerini halka götürecek” yorumlarına neden olmuştu.

‘MİLLETLE ÇÖZERİZ’

Başbakan Tayyip Erdoğan dün AK Parti Kadın Kolları AR-GE Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek Eğitim Programı’nın açılışına katıldı. Erdoğan, partisinin genel merkezindeki toplantıda açılım sürecinde yapılacak Anayasa değişikliklerinin referanduma götürülebileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan, “Kısa vadede genelgeler, orta vadede yasalarla, Anayasa değişiklikleri ile bu adımları atacağız. CHP ve MHP buna katılmıyor. Katılmazsa katılmaz canım biz milletimizle beraber bunu çözeceğiz” dedi.

‘ERKEN SEÇİM YOK’

Başbakan Erdoğan, CHP ve MHP’den ardı ardına gelen “Hükümet erken seçime hazırlanıyor” sözlerine de “Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Yani siz güreşe doyacaksınız diye her yıl seçime gidemeyiz ki? Milletin emanetini sonuna kadar taşıyacağız. Altını çizerek ifade ediyorum, kimse seçim rüyası görmesin” dedi. Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal’ın “AKP’nin oyları yüzde 20’lerde” sözlerine de “Baykal ne diyorsa onu en az 2 ile çarpacaksınız” karşılığını verdi.